Kurumsal Gelişim 18 NİSAN 2013 / 09:31

Büyük veriyi anlamak: Metaforlarla süslenmiş bir yolculuğun hikayesi

Halil Aksu'nun BT'nin popüler kavramlarına ışık tutan "Big Data ve Diğer Yeni Trendler" adlı kitabı raflardaki yerini aldı. Kitap hakkında kendisiyle küçük bir söyleşi gerçekleştirdik. Gartner Türkiye Yönetici Ortağı Halil Aksu, günümüzün BT gündeminde oldukça geniş yer tutan büyük veri ve ilişkili kavramları daha anlaşılır hale getirmek üzere yeni bir kitap yayınladı.

Halil Aksu, neden böyle bir kitaba ihtiyaç duyulduğunu şu sözlerle açıklıyor:
Bizler bilgi çağına daha yeni giriyoruz. 21. yüzyıl bu anlamda eğlenceli ve heyecan verici gelişmelere sahne olacak. BT alanında birçok değişiklik göreceğiz ve bunların çok hızlı gerçekleştiğine şahit olacağız. Kitabın ana konusunu oluşturan 'big data', yani 'büyük veri' içerde işlediğimiz konulardan yalnızca biri. Ancak diğerlerinin yanında daha sıcak bir konu olduğu için, kapakta özellikle bu konuya yer vermek istedik.

Kavramlar herkes için anlaşılır bir dille ele alınıyor

Halil Aksu, kitapta anlatılan kavramlardan tüm okuyucuların faydalanabilmesi amacıyla içeriğin okunaklı ve anlaşılır olmasına dikkat ettiğini söylüyor.

"Aslında kitabın içeriği kurumsal dünyaya ait, dolayısıyla özel sektörde veya kamu sektöründeki organizasyonlarda görev alan insanlara daha çok hitap ediyor" diyor Halil Aksu. "Ama içinde metaforlarla konuya bağladığım beş ayrı hikaye var. Onları eşim ve kızım dahi anladılar ve keyifle okudular. Dolayısıyla kitabı herkesin keyifle okuyabileceğini düşünüyorum. Bilgi açısından içeriğine ihtiyaç duyan, gündemi büyük veri olanlar ise özellikle okumalılar."

Beş ayrı metafor, beş yeni bakış açısı

Peki nedir bu 'metaforik' hikayeler ve konuya nasıl bağlanıyor? "Mesela 'Memurlar Şehri' adını verdiğim hayali bir şehirde bugün git, yarın gel sendromunun nasıl ortadan kaldırıldığını anlattım" diyor Aksu. "'Kayıp Şehrin Peşinde' hikayesinde Atlantis'i arayan bir keşif ekibini yazdım. 'Pırlanta Adası', emekli bir pırlanta ustasının hikayesini aktarıyor. En sevdiğim hikaye ise 'Manlar Gezegeni'. Gelecekte geçen bir senaryoda, manlar ve botların yaşadığı bir gezegende olanları anlatıyor.

Örneğin hikayede geçen pırlanta. Ham hali çok çirkindir, yolda görseniz dönüp bakmazsınız. Ama işlenince paha biçilmez hale geliyor ve gözünüzü kamaştırıyor. Veri de böyle. Ham hali veri merkezlerinin şişmesine sebep olan bit ve byte parçacıklarından oluşuyor. Ama işlenince bilgi, biraz daha işlenince bilgelik oluyor. Tıpkı pırlanta gibi, veriyi de işleyecek ustalar lazım."

Geleceğin meslekleri bu kavram etrafında şekillenecek

Halil Aksu'ya göre kitapta ele alınan konular herkesin bilmesi gereken önemli bir konu. "Çünkü bu alan çocuklarımız için yeni istihdam alanları yaratacak" diyor Aksu. "Çevre sorunlarımızı, sağlık, gıda, enerji, ekonomik model, hatta siyasi model konusundaki inovasyonların çoğu bilgi bazlı yenilikler doğrultusunda şekillenecek."

Son olarak Halil Aksu'nun kitabın devamının sonbaharda çıkması için çalışmalara başladığı müjdesini de verelim ve mini söyleşimizi sonlandıralım.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun