Kurumsal Gelişim 11 ARALIK 2014 / 11:18

Apple ve IBM'den ilk kurumsal çözümler geldi

Apple ve IBM’in kurumsal pazarda ortaklığa gittiklerini açıklamasının ardından ilk çözümler ortaya çıkmaya başladı. Apple ve IBM ortaklığında iOS platformu için geliştirilen “MobileFirst” paketinde bankacılık, perakende, sigortacılık ve telekomüniskasyon gibi farklı iş dallarına yönelik yeni uygulama yer alıyor.

Uzun yıllar boyunca birbirlerini rakip olarak gören Apple ve IBM, kurumsal alandaki ortaklıklarından bu yana ilk çözümlerini yayınladı. IBM’in kurumsal müşterilerine sunulacak iOS işlemcili cihazlarda yer alacak uygulamaların, kurumsal uygulama ve cihaz pazarındaki dengeleri Apple ve IBM yönüne kaydırmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Geliştirilen uygulamalar arasında özellikle seyahat sektörü için geliştirilen Plan Flight, bankacılık ve finans için geliştirilen Trusted Advice, sigortacılık sektörüne yönelik Retention ve perakende sektörü için geliştirilen Sales Assist uygulamaları öne çıkıyor. Uygulamaların, kurumsal kullanıcılara “özelleştirilmiş” ve “kişiselleştirilebilir” bir yapıya sahip olduğu belirtilirken, servislerin bulut servisleriyle bağlantı olarak çalışacağı vurgulanıyor.Konuyu değerlendiren Apple Küresel Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Philip Schiller, yeni uygulamalarla birlikte kurumsal sektörlerde büyük bir değişim başlatacaklarını ifade etti. iPad ve iPhone cihazlarının kurumsal alandaki kullanımlarının, yeni uygulamalarla beraber yeni bir boyut kazanacağını söyleyen Schiller, gelecekte de veri ve analiz çözümlerini bir potada eriterek işletmelerin iş süreçlerini çok daha akıcı hale getirmek istediklerini söyledi.