Kültür/Sanat 08 EKİM 2015 / 11:03

Woody Allen ilk dijital filmini Sony ile çekecek

Sony, ünlü yönetmen Woody Allen'ın ilk dijital çekimi için Sony CineAlta'yı seçtiğini duyurdu. Allen bu özel proje için Sony'nin CineAlta F65 kamerasıyla çekim yapacak ve filmin ana kopyası 4K çözünürlükte hazırlanacak.F65 uzun zamandır dünyanın dört bir yanındaki film yapımcıları tarafından tercih ediliyor. Bunlardan biri olan başarılı görüntü yönetmeni Vittorio Storaro, henüz adı açıklanmamış filmde Allen ile birlikte çalışacak.

1977 yapımı klasik film Annie Hall, en iyi film ve en iyi yönetmen dahil olmak üzere dört Oscar ödülü kazandı. 1979 yılında Allen, geniş ekran formatında filme alınan Manhattan'ı yazıp yönetti. O günlerde geniş ekran formatı genellikle daha büyük aksiyon filmlerinde kullanılıyordu. Kıyamet, Reds ve Son İmparator filmleriyle üç kez Oscar ödülü kazanan görüntü yönetmeni Storaro, sektördeki en iyi isimlerden biri olarak kabul ediliyor. Storaro son birkaç yılda profesyonel çalışmalarını dijital teknolojilere ayırdı.Sony'yi ilk kez 1983'te test eden Storaro, dönemin teknolojisinin hassas renk kompozisyonundan ve HD kalitesinden etkilenmişti. Bu testlerin sağladığı güvenle çalıştığı Kıyamet filmi, ona Oscar ödülü kazandırmıştı. 1983'ten bu yana hem Sony hem de Storaro çok değişti. Hikaye anlatıcılara izleyicilerle daha etkili yollar üzerinden bağ kurma imkanı tanıyan yeni iş akışları ve görüntüleme teknikleri geliştirildi. Bunun en son örneği olan 4K, film yapımcılarına ve görüntü yönetmenlerine mümkün olan en etkileyici ve cazip görüntüleri sunuyor. Allen ve Storaro bunu iyi bildiği için yeni projelerinin ana kopyasını 4K çözünürlükte hazırlamaya karar verdi.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun