Kültür/Sanat 15 TEMMUZ 2013 / 14:50

Thom Yorke dijital müzikten çekildi

Dünyaca ünlü müzik grubu Radiohead’in vokalisti Thom Yorke, daha önce de birçok kez dijital medya konusundaki eleştirilerini dile getirirken, şimdi de solo ve Radiohead albümleri de dahil olmak üzere dahil olduğu tüm yan projeleri Spotify ve türevi olan müzik akış sitelerinden çekti.The Guardian’da yer alan habere göre; Thom Yorke’un ve Radiohead’in albümlerinin prodüktörü olan Nigel Godrich, müzik akış servislerinin müzisyenlere yeteri kadar ödeme yapmadığını öne sürerek Twitter üzerinden bir açıklama yaptı. Nigel Godrich, Thom Yorke’un solo albümü The Eraser’ı, Red Hot Chili Peppers’tan Flea’nın da dahil olduğu ortak projeleri Atoms for Peace’in ve Godrich’in grubu Ultraista’nın ilk albümlerini müzik akış servisi olan Spotify ve türevlerinden çektiklerini duyurdu. Nigel Godrich, amaçlarının kendisi ya da Thom Yorke adına daha fazla gelir elde etmek değil, akış sitelerinin müzik endüstrisini geliştirmediğini ve özellikle yeni keşfedilen müzisyenlere yeterince ödeme yapmadığını eleştirdiklerini belirtti. Thom Yorke da resmi Twitter hesabı üzerinden Nigel Godrich’e benzer eleştirilerini dile getirirken müzik akış sitelerinde keşfedilen yeni müzisyenlere yeterince ödeme yapılmadığını ve bu durumun da müzik endüstrisinin gelişmesine ve bu yeteneklerin desteklenmesinin önünde engel olduğunu belirtti.

Müzik akış sitelerinin karlılığı konusundaki tartışmalar çok uzun bir süredir devam ederken, daha önce bu servisler plak şirketlerinin sanatçılara yeterince ödeme yapmadığı konusunda eleştiriler getirmişti. Godrich ise, sorunun bunun daha ötesinde olduğunu ve müzik endüstrisinin ele geçirildiğini dile getirdi. Godrich, yeni yapılan kayıtların ve yeni keşfedilen müzisyenlerin müzik endüstrisine kazandırılması için çalışmalarının fonlanması gerektiğini söylerken bu tepkilerinin “küçük ve anlamsız bir isyan” olarak nitelendiriyor. Twitter üzerinden duyurdukları bu karar kısa bir süre içinde aralarında Four Tet’in de bulunduğu birçok müzisyen ve sanatçı tarafından destek gördü. Eleştirilerini Twitter hesabı üzerinden yapan Four Tet, “Bu saçmalığın bir parçası olmayın” şeklinde bir tweet attı.

Geçmişte Led Zeppelin ve rock grubu King Crimson’ın gitaristi Robert Fripp gibi isimler de müziklerinin akış sitelerinde yer almasına karşı çıkmışlar, çalışmalarını iTunes da dahil olmak üzere herhangi bir müzik akış sitesinde yer almasına izin vermemişlerdi. Ayrıca Beatles ve AC/DC grubunun müzikleri de şu an Spotify üzerinde yer almıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun