Kültür/Sanat 02 EYLÜL 2013 / 14:09

Japon animasyon efsanesi Hayao Miyazaki emekli oluyor

2001 yılında “Ruhların Kaçışı” ile Oscar kazanan manga ve anime sanatçısı 72 yaşındaki Miyazaki’nin bundan sonra uzun metrajlı filmlerde yer almayacağı açıklandı.Elli yılı aşkın bir süredir animasyon dünyasının içinde olan Miyazaki, Prenses Mononoke, Ruhların Kaçışı, Howl’un Yürüyen Şatosu, Küçük Denizkızı Ponyo gibi birçok başyapıtın yönetmenliğini üstlenmişti.

Kurucusu olduğu Studio Ghibli adlı animasyon stüdyosundan Koji Hoshino’nun Venedik Film Festival’inde yaptığı açıklamaya göre, Rüzgar Yükseliyor filmi Miyazaki’nin son uzun metraj yönetmenlik deneyimi olacak.

Kariyerinde 11 uzun metrajlı film bulunan Miyazaki, Türkiye’de Heidi dizisi ile de biliniyordu. Miyazaki ile ilgili detaylara http://tr.wikipedia.org/wiki/Hayao_Miyazaki adresinden ulaşabilirsiniz. Miyazaki'yi anlatan özel videoyu ise izlemeden geçmeyin.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun