Kültür/Sanat 05 MART 2013 / 17:58

Copy/Paste e-kitap serisi Şenol Erdoğan ile başladı

Copy/Paste e-kitap serisi başladı

Yazarları tarafında çeşitli zamanlarda yayınlanan yazıların bir araya getirildiği "kaynak" oluşturacak e-kitap serisi "Trash Kulture" ile ücretsiz olarak okuyucuların beğenisine sunuldu. Ulvi Yaman, Özgür Uçkan, Deniz Cansever gibi isimlerin kitaplarıysa yolda.Değerli yazıların bulunduğu e-kitaplar Sinan Dirlik ve Ulvi Yaman'ın projesi Reportare.com'da hayat bulmaya başladı. Copy/paste e-kitap serisiyle değerli yazıları bir araya getirmeyi hedefleyen proje, "derli toplu bir kaynak oluşturulmak adına" gerçekleştirildi.

Reportare üzerinden ücretsiz olarak okuyucuların beğenisine sunulan kitap sergisinin ilki Senol Erdoğan'ın kaleminden çıkan "Trash Kulture" ile başladı. Kitabı indirip ilk sayfayı açtığınızda projenin ne amaçla oluşturulduğuyla ilgili keyifli bir yazı bulmak mümkün:
"Copy/Paste" e-kitap serisi, yazarları tarafından çeşitli zamanlarda, çeşitli mecralarda yayınlanmış yazıların bir araya getirilerek, meraklısına derli toplu bir kaynak oluşturmak adına gerçekleştirilen bir projedir. Elbette bu yazıların kitaplaştırılma niyetiyle ortaya çıkıldığında zamana göre yeniden ele alınmaları, güncellemelerinin yapılması gibi gerekliliklerin farkındayız. "Copy-Paste", yazarının kaleminden çıkmış ve hedef kitlesiyle zaten buluşmuş yazıların, yeniden ambalajlanarak ticarileştirilmesi "ahlakına" karşı bir "ahlakın" ürünü. Bu nedenle Copy-Paste serisinde yer alan yazılar, yeni okuyucusuna yayınlandığı gün her nasılsa o halleriyle ulaşacaklar. Daha açık anlatımla, bu "Copy-Paste" için tek bir amaç söz konusu: o da benzer konuda yapılan ve ağ içerisinde dağılmış yazıların bir araya getirilerek kullanıma sunulması. Bu metinleri istediğiniz gibi kopyalayabilir, çoğaltabilirsiniz. Kaynak göstermek sizin ahlaki değerlerinize kalmış olup, göstermediğiniz takdirde, serinin doğası gereği "ağ" sizi affetmeyecektir. "Copy-Paste" "üretilmiş her şey, hepimiz içindir" anlayışıyla oluşturduğumuz, tamamen ücretsiz bir yayın ağı. Yazarının iznini almak koşuluyla, çevrenizdeki kişilerin yazılarını veya kendi yazılarınızı "Copy/Paste" logosu altında aynı formatta yayınlamamız için bize gönderebilirsiniz. İyi okumalar dileriz…

Detaylar ve ilk kitaba ulaşmak için http://www.reportare.com/index.php?option=com_phocadownload&view=category&id=1&Itemid=108 adresini kullanabilirsiniz. Şenol Erdoğan'ın kitabının ardından Ulvi Yaman'ın "İnternet ve Sosyal Medya Karalamaları" isimli kitabı karşımıza çıkacak. Verilen bilgilere göre, Özgür Uçkan, Deniz Cansever, Rafet Arslan, Sinan Dirlik, İnan Mayıs Aru gibi isimlerin de kitapları yola çıkmış bile.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun