Kültür/Sanat 05 EKİM 2015 / 12:26

4 yıl önce bugün Steve Jobs aramızdan ayrıldı

Teknoloji dünyasına getirdiği yeniliklerle dünyayı değiştirmeye başaran, Apple’ın kurucularından Steve Jobs’un ölümünün üzerinden tam 4 yıl geçti.24 Şubat 1955’te Amerika’nın Wisconsin eyaletinde dünyaya gelen Steve Jobs, iş hayatına oyun tasarımcısı olarak başlamıştı. 1976 yılında Jobs ailesi, garajında Apple Computer Co. adlı günümüzün en iyi teknoloji şirketlerinden birinin temellerini attılar. 1984 yılında ilk Macintosh piyasaya sunuldu. 1985 yılında bir kavga sonucu Apple’dan ayrılan Steve Jobs, ünlü animasyon şirketi olan Pixar’ı 1986’da Kaliforniya’da kurdular ve şirket on sene sonra Toy Story adlı animasyon filmiyle patlama yaptı.

1996 yılında Apple, Steve Jobs’u geri almıştır ve 1997'de Steve Jobs şirketin CEO’su seçildi. iMac bu dönemde piyasaya sunuldu. Şirketin sadece bilgisayar ürünüyle kısıtlı olmasını istemeyen Jobs, iPod’u piyasaya sundu. Sık sık çalışanlarını yenilikçi düşünmeye iten, cesaret veren, motive eden biriydi. Apple şirketinde CEO olarak senelerce, yıllık sadece 1 dolar karşılığında çalıştı. Buda onu Guiness Dünya Rekorları listesinde ”En Düşük Maaşla Çalışan CEO” ünvanını kazandırdı.

25 Ağustos 2011 yılında ciddi sağlık sorunları sebebiyle Apple’daki görevinden ayrıldı. Yerine CEO olarak Tim Cook geçti. 2004’te pankreasında bulunan kanser tümörünü aldırmak için ameliyat oldu, kanser tedavisi görmeye başladı. 5 Ekim 2011 tarihinde Steve Jobs sükunet içinde hayata gözlerini yumdu.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun