Yaşam Tarzı Konuk Yazarlar 23 MAYIS 2012 / 17:04

Microsoft Türkiye: "Türkiye'nin girişimci ruhuna bir kıvılcım da biz çakalım istiyoruz"

Microsoft Türkiye ile girişimcilik üzerine söyleşi

Microsoft, uzunca bir süredir Türkiye'deki girişimcilere yönelik önemli teşvikler sağladığı halde bunlardan daha fazla kişinin yararlanması gerektiğinden dem vuruyor. Biz de Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Melek Pulatkonak ile oturduk, Microsoft'un Türkiye'deki girişimcilere nasıl yardımcı olduğunu etraflıca konuştuk. Melek Pulatkonak. Microsoft Türkiye’de çalışmaya başlamadan önce Rıza Berkan’ın 2004 yılında New York City’de kurduğu arama motoru Hakia’nın Genel Müdür yardımcısıydı. Aynı zamanda dünya genelindeki Türkiyeli kadınları çevrimiçi ve çevrimdışı platformlarda bir araya getirmeyi amaçlayan Turkish Women’s International Network, veya kısa adıyla TurkishWIN adlı sosyal platformun kurucusu ve küratörlüğünü üstleniyor.

Kısacası girişimlere ve girişimcilere yakın olmanın ötesinde, kendisi de bizzat girişimciliğin tadına varmış ve bu alanda değer ortaya koymuş bir isim. Şu an Microsoft Türkiye’de Yazılım Geliştirme Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. Microsoft’un Türkiye’deki girişimcilere yönelik etkinlik ve stratejilerine yön veriyor.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Webrazzi Summit sırasında kendisiyle ayaküstü görüştüğümüzde, Microsoft’un Türkiye’deki girişimcilere yönelik birçok fırsat sunduğundan ve bunların bilinirliğinin artması için çalıştıklarından söz etmişti.

Bizi takip edenler özellikle son dönemlerde Türkiye'de girişimcilik konusunun üzerine mümkün olduğunca eğilmeye çalıştığımızı fark etmişlerdir. Açıkçası Microsoft’un Türkiye’deki girişimleri güçlendirmek adına birçok etkinlik gerçekleştirdiğinin ve fırsat sunduğunun farkındaydık ve uzunca bir zamandır bunları geniş bir bakış açısıyla sizlere yansıtmak için fırsat kolluyorduk.

Melek Pulatkonak'la gerçekleştirdiğimiz kısa görüşme, bu konunun derinlerine inmek için aklımızın bir köşesinde uzun süredir ertelediğimiz planların yeniden gün ışığına çıkması için bir fırsat oldu.

Microsoft'un Türkiye'nin girişimcilik eksenini güçlendirmek adına neler yaptığını etraflıca konuşmak üzere kendisiyle sözleşmemizin üzerinden henüz bir hafta bile geçmeden, Microsoft Türkiye’nin Zincirlikuyu’daki binasının teras katında koyu bir sohbete başlamıştık bile.

Biz sorduk, Pulatkonak yanıtladı.

Microsoft’un genel olarak girişimcilik ekosistemine bakışı nasıl?

Biz, Microsoft olarak Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine destek olmayı ve güçlendirmeyi bir sosyal sorumluluk olarak görüyoruz. Türkiye’nin 2023 vizyonunda yer alan dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alma hedefini gerçekleştirebilmemiz için teknoloji üreten, katma değerli çözümler ortaya koyan bir topluma dönüşmemiz gerektiğinin farkındayız. Microsoft olarak gerek uygulama geliştirme pazarında Türkiye’nin sesinin daha çok çıkması, gerek teknoloji üreten şirketlerin daha hızlı büyümesi için girişimcilik programlarıyla destek oluyoruz. Bunlar arasında en çok öne çıkanlardan ve duyulmasını istediklerimizden biri de BizSpark.

BizSpark programı dahilinde girişimcilere ne gibi olanaklar sunuyorsunuz?

BizSpark programıyla 3 yaşından genç ve 250 bin doların altında geliri olan şirketlere lisans desteği veriyoruz. Program 3. yılını doldurdu ve Türkiye’den de önemli sayıda katılımcısı var. Trendyol, Grupanya gibi girişimler de Microsoft BizSpark programından mezun olanlar arasında.Bu programa kayıt olan, yukarıdaki koşulları yerine getiren ve şirket olarak bize başvuran katılımcılara 5 bin ile 150 bin dolar arasında değişen Microsoft yazılım lisansını ücretsiz olarak sunuyoruz. Bununla birlikte bu program sadece yazılım lisansını kapsamakla kalmıyor. Şirketler Microsoft’un sunduğu eğitim materyallerinden faydalanabiliyor, BizSpark programına dahil diğer şirketlerle bilgi alışverişi yapabiliyor ve birbirine danışabiliyor, BizSpark portalı üzerinde kendilerini tanımlayarak keşfedilmelerini kolaylaştırabiliyorlar. Biz de kendi ağımızla bu şirketlerin gelişimi için destek veriyoruz.

Daha başka ne gibi olanaklar var?

BizSpark programı katılımcılarına network ve lisans haricinde sunduğumuz farklı bir takım olanaklar da var. Örneğin Mashable sitesiyle yapılan anlaşma çerçevesinde sitede tanıtımı yapılan şirketlerin bir bölümü BizSpark programında yer alan şirketler arasından seçiliyor. Çok yakında program dahilinde olup da belli bir performansın üzerinde büyüyen şirketlere BizSpark Plus programıyla 60 bin dolar değerinde 2 yılık Windows Azure bulut bilişim çözümlerini kullanma olanağı da sağlayacağız.

Programa başvuru süreci nasıl işliyor?

Şirketler BizSpark için web sitemizden başvurduklarında Türkiye’deki tüm teknoparkların ve kuluçka merkezlerinin de dahil olduğu 21 girişimci iş ortağımız tarafından başvuru değerlendirmeye alınıyor. Eğer yapı şirket oluşumunu tamamlamışsa, 3 yılını aşmamışsa ve yıllık geliri 250 bin doların altındaysa programa alıyoruz. Bununla ilgili tüm detaylar microsoft.com/turkiye/bizspark/bizspark.html adresinde mevcut.

BizSpark için Türkiye’de şimdiye kadar kaç şirket başvurdu?

Bugüne kadar programa dahil olan 863 adet şirket var. Bunlardan 132 tanesi mezun oldu. Bunlar ya 3 yılı tamamlıyorlar, veya çok çabuk başarıya ulaşıp 250 bin dolarlık yıllık gelir seviyesini aşıyorlar.

Girişimcilerin bu programdan faydalanması aynı zamanda başlangıçtan itibaren bilişim altyapılarını Microsoft çözümleriyle kurgulama zorunluluğu doğurmuyor mu?

Microsoft platformunda yazılım yapan çok sayıda kalifiye yazılımcı var. Bu yazılımcıların kullanılabileceği ve gerektiği zaman destek alınabileceği bir platformun yatırımcı ve girişimci tarafından tercih edilmesinin uzun vadede şirketler için faydalı olacağını düşünüyoruz. Diğer platformlarda bilgi ve desteğe ulaşmak Microsoft platformlarındaki kadar kolay olmayabiliyor. Şirketlerin çoğu kendilerini geliştirdikleri teknolojilerle farklılaştırıyorlar. Bu farklılığın sağlanması için çözüm geliştiricilerden, eğitmenlerden ve danışmanlardan oluşan zengin bir ağın kolayca erişilebilir olması çok önemli.

Sizce programa katılan şirket sayısı yeterli mi? Bu sayının ne kadar olmasını isterdiniz?

Bu soruya cevap vermek oldukça zor. Öncelikle BizSpark programına başvuracak girişimcilerin şirket kurulumunu tamamlamış ve modellerini oturtmuş olması gerekiyor. Ortalıkta fikir sahibi çok ama bu fikirlerin ne kadarı şirketleşir, şirketleşiyor bilemiyoruz.

5 bin dolarla 150 bin dolar arası lisansı BizSpark dahilinde ücretsiz sunduğunuzu söylüyorsunuz. Bu çeşitlilik şirketlerin çözüm seçiminde bir aşırıya kaçma, ihtiyaç duymadığı çözümlerle zaman kaybetme gibi yan etkilere sebep oluyor mu?

Girişimciliğin doğasında az kaynakla çok iş başarmak vardır. Biz bu anlayışa paralel olarak şimdiye kadar BizSpark’a üye şirketlerin ihtiyaç duyduklarından daha ötesini aldıklarını pek gözlemlemedik. Çok fazla şeye bir anda sahip olmak yerine, ihtiyacı olanla başlayıp işlerin büyümesine bağlı olarak çözümü büyütme yoluna gidiyorlar. Açıkçası biz bu konudaki bütün inisiyatifi şirketlere bırakıyoruz. Şunu alın, bunu almayın, sizin ihtiyacınız bu kadar gibi bir yönlendirme yapmıyoruz.

Sağladığınız bu imkanlar karşılığında şirketlerden hisse talep ediyor musunuz?

Hayır. Program dahilinde ücretsiz lisans sağlanması daha önce bahsettiğim avantajlar haricinde yatırım yapma vaadimiz veya verdiklerimize karşılık hisse talebimiz yok.

3 yıılını doldurup halen 250 bin dolarlık gelir seviyesinin üzerine çıkamayan şirketler ne oluyor?

3. yılını doldurup halen 250 bin doların üzerinde gelir elde edemeyen şirketler programdan çıkıyorlar. Biz bunları da mezun olmuş sayıyoruz. Çünkü bir girişim belli bir sürede hedeflenen potansiyele ulaşamasa bile ardında eşsiz bir deneyim bırakır. Kötü girişim yoktur, girişimden çıkarılan dersler vardır. Biz bir girişimin yükselip yükselmeyeceği 3 yıl içinde belli olur düşüncesinden hareketle böyle bir süre koyduk.

Programdan çıkan şirketlerin, kendilerine sunduğumuz çözümleri kullanmaya devam etmek istemeleri durumunda kendilerini iş ortaklarımıza yönlendirerek lisanslama alternatifleri sunuyoruz.

Şirketlerden öte bireysel girişimciler için de bazı programlarınız olduğunu biliyoruz. Bu konuda biraz bilgi verebilir misiniz?

Bireysel girişimciler ve fikir sahipleri için her ay Microsoft Türkiye ofisinde gerçekleştirdiğimiz etkinlikler oldu. Bunlardan biri Startup Weekend. Bu etkinlikte katılımcılara fikirlerini işe dönüştürmek için 54 saatlik bir maraton yaşattık. Mashable sitesi editörünün katıldığı, Hamdi Ulukaya gibi başarılı girişimcilerle fikir sahiplerini buluşturduğumuz küçük toplantılar gerçekleştirdik.

Arada desteklediğimiz bazı girişimciler dönüp BizBize adlı program dahilinde eğitimler vererek kendi tecrübelerini aktarıyorlar. Webrazzi konferansında 40 girişimciye bilet sağladık. Haftaya TEPAV ve TOBB ile yine bir etkinlik gerçekleştireceğiz.

Imagine Cup yarışmasında durum nedir?

Her yıl düzenlenen Imagine Cup yarışmamız devam ediyor. Burada yarışan projeler Birleşmiş Milletler tarafından çizilen bir çerçevede, dünyanın karşı karşıya olduğu sorunları çözecek ve insanlığa fayda sağlayacak fikirlere odaklanıyor. Yarışmanın Türkiye’deki yerel finalinde yarışmacılar sunum yapıyorlar ve uluslararası yarışmaya katılacak olan ekip belirleniyor. Bu ekibi gerekli eğitimler ve koçluk desteği eşliğinde global yarışmaya gönderiyoruz. Bu yıl Türkiye ekibi ilk 15’e kaldı ilk 3 projeye Bill Gates ödülü kendi elleriyle sundu.

Bu yıl Imagine Cup’ın 10. yılı olması nedeniyle 2011, 2012 ve 2013 finalistleri 75 bin dolarlık destek için yarışacaklar. Bu da Imagine Cup finalleriyle ilgili önemli bir yenilik.

Bu yıl başladığınız Startup Weekend de oldukça ilginç bir etkinliğe benziyor. Burada süreç nasıl işliyor, neyi hedefliyorsunuz?

Startup Weekend etkinliğinde katılımcılar fikriyle geliyor ve kendilerinden 1 dakikada fikirlerini anlatmalarını istiyoruz. Yapılan değerlendirmeyle yarışacak 10 fikir belirleniyor ve fikir sahiplerinden birer ekip oluşturmaları isteniyor. Biz de bu aşamada danışmanlık sağlıyoruz.

Ekipler 54 saat boyunca müşteri taleplerini öğrenmek ve fikirlerini hayata geçirmek için mücadele veriyorlar ve 54 saatin sonunda jüriye sunuyorlar.

Bunun haricinde yatırım almak için fikrini 5 dakikada anlat gibi etkinlikler de yaptık. Yakın zamanda bu gibi etkinlikleri Ankara’da da yapmak istiyoruz.

Girişimcilere yönelik olarak son dönemde duyurduğunuz bir diğer projeniz de Açık Akademi. Açık Akademi’nin şimdiye kadarki gidişi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Açık Akademi projesi bizim gerçek anlamda gönül verdiğimiz bir proje. Bu projeyi ücretsiz ve etkileşimli uygulama geliştirme okulu olarak tanımlıyoruz. Bireyler bu akademiye kaydını yaptırdıktan sonra içerdeki eğitimlerden faydalanabiliyor ve zamanı serbestçe kullanarak eğitimi tamamlayabiliyorlar.

Biz mobil uygulama alanında önemli bir potansiyel olduğunu düşünüyoruz. Şu an Açık Akademi’de 68 bin öğrencimiz var. Burada Windows Phone ve Windows Azure için eğitim alabiliyorlar. Platformda başarılı ve aktif öğrencilerle birebir ilgileniyoruz. Bu süreci Türkiye’nin mobil yazılım geliştirme ekosistemini güçlendirmek ve Türkiye’yi bu alanda söz sahibi yapmak adına önemli bir atılım olarak görüyoruz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun