Yaşam Tarzı Konuk Yazarlar 21 ŞUBAT 2012 / 13:07

iPad 3 çıktı çıkacak, eski iPad'leri en iyi fiyata ne zaman satarsınız?

Eski iPad'leri en iyi fiyata ne zaman satarsınız?

Apple'ın 7 Mart'ta iPad 3'ü duyuracağına dair beklentiler tavan yapmışken çoğu kullanıcı elindeki iPad ve iPad 2'leri iyi bir fiyata elden çıkarmanın yoluna bakıyor. Peki bunları elden çıkarmak en iyi zaman ne zaman? Eğer Apple son anda bir sürpriz yapıp da iPad 2S çıkarmayacaksa, herkes 2048x1536 çözünürlükte retina ekranlı ve 4 çekirdekli işlemcisi olan iPad 3'ün 7 Mart'taki Apple etkinliğinde duyurulacağını konuşuyor. Durum böyle olunca da iPad ve iPad 2 sahibi teknoloji tutkunları ellerindeki cihazı iyi bir fiyata satıp yeni aygıta doğru yönelme hayali kurmaya başladılar bile. Peki, elinizdeki aygıtı elden çıkarmak için acaba en uygun zaman ne zaman?

Öncelikle iPad 3 olarak beklenen aygıtın orijinal iPad fiyatlarını iPad 2'ye kıyasla çok daha fazla etkileyeceğini kabul etmek lazım. Bundan 2 yıl önce 500 dolara alınan ilk nesil 16 GB Wi-Fi iPad fiyatları yurtdışında çoktan 150 doların altına kadar geriledi.

iPad 2 sahipleri değer aşınmasına karşı biraz daha şanslı sayılırlar ama onlar da fiyat düşmesinden kurtulamayacaklar. Bu etki yeni ürünün duyurulmasının ardından daha da hızlanacak. O yüzden eski iPad cihazlarınızı elden çıkarmak istiyorsanız bunun için en iyi zaman Mart'ın ilk haftası, yani yeni ürün duyurusunun hemen öncesi olarak görünüyor.

Sadece iPad değil, Android tabletler de satışa çıkıyorİkinci el elektronik ürün satışı yapan Gazelle'in CEO'su Israel Ganot'a göre Şubat ayının ortalarından beri sitedeki birçok satıcı cihazlarına sabit fiyat belirleyip potansiyel alıcı beklemeye başladılar bile. Ganot'un söylediğine bakılırsa iPad 3'ün Mart ayında duyurulacağına dair söylentilerin ciddiye binmesinin ardından sitedeki iPad satılık ilanları yüzde 400'ün üzerinde artmış. Üstelik etkilenen sadece sadece iOS tabletler değil, Android tabletlerini elden çıkarmak üzere siteye yığılanların sayısı da hızla artıyor.

Şu aralar orijinal fiyatı 500 dolar olan iPad 2 16 GB Wi-Fi aygıtlarının gider fiyatı 240 dolar civarında (aldığınız fiyatın yarısı). Fiyatların bu kadar düşmesinin arkasındaki en büyük sebep ise Apple'ın yeni nesil bir ürünü piyasaya sürdüğünde eski ürünlerin fiyatını indirme politikası.

Türkiye'de durum ne olur?

Türkiye'de iPad ve iPhone gibi aygıtların Amerika'ya göre yaklaşık 6 ay kadar geç ulaştığını ve ilk anda ulaşan sınırlı sayıda ürünün birkaç gün içinde tükendiğini biliyoruz. O nedenle Amerika'da iPad 3'ün duyurulması, Amerika'ya sıkça gidip gelen bir tanıdığı olmayan kişilerin iPad 3'e hemen sahip olamayacağı anlamına gelecek. Diğer bir deyimle, iPad 2 buralarda yaklaşık bir 6 ay daha en iyi iPad olarak hükümdarlığını devam ettirecek.

O nedenle, yurtdışındaki iPad 3 (veya 2s, her neyse) duyurusunun Türkiye'deki fiyat erimesi sürecini daha yavaş etkileyeceğini tahmin etmek yanlış olmaz. Büyük ihtimalle alıcılar fiyatların düşmesi yönünde satıcılardan hızlı bir hareket bekleyecekler, ancak piyasada cihaz olmaması nedeniyle gidip yine de paşa paşa kendilerine sunulanları almak zorunda kalacaklar.Dolayısıyla Türkiye'de şimdilik iPad 2 sahiplerinin cihazlarını bir süre daha ellerinde tutmaları veya iyi bir fiyattan satışa çıkararak bu fiyatı verecek birini beklemeleri daha uygun görünüyor.

Ne zamana kadar? iPad 3'ün Türkiye'deki kesin satış tarihi belli olana kadar. Bize göre Türkiye'de eski iPad'leri satmak için en uygun zaman, iPad 3'ün duyurulmasıyla Türkiye'deki satış tarihinin belli olacağı zaman arasındaki döneme karşılık geliyor.

 
YORUMLAR
Koray 08 NİSAN 2012 / 03:22 0 0
ongorunuz tutmadi. yeni ipadi su anda uygun fiyata bulmaniz mumkun. ustelik ipad2 nin ilk ciktiginda 2500 tl gibi bir fiyata satildigini dusunurseniz, su anda bunun neredeyse yari fiyatina, faturali ve garantili olarak 1300 tlye satilmasi bayagi iskaladiginizi gosteriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun