Yaşam Tarzı Konuk Yazarlar 01 MART 2012 / 15:00

Google’ın yeni gizlilik ayarları ne ifade ediyor?

Google’ın yeni gizlilik ayarları ne ifade ediyor?

Bugün hayata geçen Google gizlilik ayarları ile daha fazla kişiselleştirilmiş aramalara kavuşacağız. Peki ya bizler bunun karşılığında Google'a neler vereceğiz?Google’ın yeni gizlilik ayarları tüm dünyada tepkilere neden oldu. Son olarak Japon hükümeti, Google’ı yeni ayarlar konusunda uyardı. Yeni ayarlarla birlikte kullanıcı bilgilerinin depolanması ve kullanılması öngörülürken, kullanıcı bilgilerinin Japon yasaları tarafından koruma altında tutuluyor.

Tokyo Times’da yer alan habere göre, Japon hükümeti Google’dan yeni uygulamayla birlikte nelerin değişeceğini açıkça belirtmesini ve gelecek kullanıcı bildirimlerine net cevaplar vermesini istedi.

İnternet devinin yeni gizlilik ayarları birçok ülkede endişelere yol açtı. Avrupa’nın soruşturma başlattığı değişiklikler Güney Kore’de de soruşturmaya konu oldu.

Google Amerika Birleşik Devletleri’nde de Kongre’ye bir mektup yazarak değişiklikleri açıkladı. Benzer bir mektup Avrupa Birliği’ne de gönderildi. Bu açıklama mektubu yeterli gelmemiş olacak ki Fransa’daki düzenleyici kurum, soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Yeni gizlilik ayarları neleri getiriyor?

Yeni ayarlar Google’ın kullanıcı bilgilerini bir yer depolamasına ve çok daha aktif şekilde kullanarak kullanıcılara özel sonuçlar çıkarılmasını getiriyor. Google’ın tüm servislerindeki verilerin toplanması, Youtube, Picassa, Blogger, Docs, Gmail ya da Google+ kullanıcılarının tüm hareketlerinin arama motoruna yansıtılmasını anlamını taşıyor.

Örneğin Youtube’da kedi videoları izliyorsunuz. Google aralamalarda karşınıza kedi maması reklamları çıkartacak. Bu sayede kullanıcılar daha kişiselleştirilmiş aramalar yapabilirken, reklam verenlerin de daha hedefli kampanyalar düzenlenmesi hedefleniyor.

Kullanıcı bilgilerinin üçüncü partilerle paylaşılarak paraya dönüştürülmesi tepki çekiyor.E-posta attığınız herhangi biri bilgilerinize ulaşabilecek

Arama motorunun değiştirdiği ayarlar arasında eğer Blogger’da bir blog sahibiyseniz, Google hesabınızına oradaki bilgileriniz daha sonra kullanılmak üzere eşleştiriliyor.

Eğer bir kullanıcı sizden gelen bir e-postaya ya da başka bir bilgiye sahipse sizi algılıyor ve Google profilinizin o kişiye görünebilmesini sağlıyor. Bu da neredeyse hiç tanımadığınız kişiye sadece e-posta gönderdiğinizde, en azından isminiz ve fotoğrafınızın görüleceği anlamına geliyor.

Geçtiğimiz yıl da Facebook’un silinen bilgileri kendi sunucularında barındırmaya devam etmesinin ortaya çıkmasıyla sorun yaşamıştı. Ancak Google’ın da bu yola doğru ilerlediği görülüyor. Kullanıcı sözleşmesinde, “Siz bilginizi servislerimizde sildikten sonra hemen aktif sunucularımızdan ve sizin yedekleme sisteminizden kaldırmayabilirz” bilgisi veriliyor.

Ne gibi tehditler ortaya çıkabilir?

Google’ın bilgilerimizi kullanarak milyar dolarlar kazanmasının dışında tüm kullanıcı bilgilerinin bir noktada toplanması, Sony’nin geçtiğimiz yıl başına geldiği gibi veri sızıntısı riskini ortaya çıkarıyor. Tüm kredi kartı bilgileri ve kullanıcı detaylarının saldırganların hedefi olacağı görülüyor.

Bunun dışında Google, kullanıcıların internet üzerindeki tüm hareketlerini kaydedebilecek. Bu da yine internette ifade özgürlüğünün önüne geçmek için kullanılabilir. Zira Facebook da daha önce FBI ya da diğer kurumların istemesi durumunda tüm bilgileri paylaşabileceğini açıklamıştı.

Google kendini nasıl savunuyor?

Google kendisini savunmak ve değişiklikleri açıklamak için bir blog yazısı yayımladı. Google’a giriş yaptığınızda tüm Google ürünlerinin uyum içinde çalıştığı bildirildi. Örneğin, eğer Google Docs’ta çalışıyorsanız ve bunu Gmail üzerinden birisiyle paylaşmak isterseniz, doğrudan aynı ekranda gönderim yapabilirsiniz.

Gizlilik ayarlarındaki değişikliğin farklı ürünleri birbirine bağlayarak daha kaliteli bir hizmet sunduğu belirtilen yazıda, “Yine de isterseniz YouTube ve arama geçmişinin bilgilerini diğer bilgilerle eşleştirmeyeceğiz” denildi.

Japonya’nın uyarısının ardından Google’dan yapılan açıklamada Japon yasalarına uygun bir gizlilik sözleşmesi hazırladıklarını değinildi. Yine de Japon ve diğer düzenleyici kurumların tamamıyla konuyu tartışmaktan memnuniyet duyulacağı bilgisi verildi.

Google'daki arama geçmişinizi silmenin yolunu öğrenmek için http://www.btnet.com.tr/45080-google-gecmisini-nasil-sileriz.html adresini kullanabilirsiniz.
YORUMLAR
furkan 07 MART 2012 / 17:17 0 0
bence bu site çokk güzelllll
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun