Yaşam Tarzı Konuk Yazarlar 14 ŞUBAT 2012 / 09:20

Gartner'dan CIO'lara 2012 uyarısı: "Kontrol elden gidiyor!"

Gartner'dan CIO'lara: "Kontrol elden gidiyor"

Gartner’in “2012 CIO Ajandası” araştırmasına dair notlarımızın ardından, şirketin 2012'ye dair CIO öngörüleriyle devam ediyoruz. İşte Gartner'in 2012'den 2016'ya uzanan öngörüleri ve CIO'lara özel tavsiyeleri. Gartner Türkiye'nin 7 Şubat 2012′de düzenlediği bir toplantıyla “2012 CIO Ajandası” araştırmasının sonuçlarını Türkiye’nin önde gelen kurumlarının yöneticileriyle paylaştığına daha önce değinmiş, araştırma sonuçlarına dair derlememizi de bu adreste sizlerle paylaşmıştık.

İlk yazıda da belirttiğimiz gibi Gartner'in bu toplantıda paylaştığı tek şey sadece CIO'ların yönelimini ortaya koymaktan ibaret değildi. Gartner, toplantının ikinci bölümünü 2012 ağırlıklı olmak üzere önümüzdeki yıllara dair beklentilere ayırdı. Ayrıca öngörüleri ışığında yer yer CIO'lara tavsiyelerde bulunmayı da ihmal etmedi.

BT'nin geleceğine 4 ayrı kavram şekil verecek

Öncelikle Gartner, BT'nin geleceğinin "Sosyal", "Mobil", "Bulut" ve "Bilgi" olmak üzere birbirine bağlı 4 kavram etrafında şekilleneceğini dile getirdi. Bunlardan Sosyal bileşen davranışı, Mobil bileşen erişimi,  Bulut servis sunma biçimini ve Bilgi de anlamlandırmayı içeriyor.

Bu kavramların her birinin BT sistemlerinin gelişimi üzerine etkisine girmeden önce Gartner'in ilk dikkat çektiği konu, sistemin geneline bakıldığında tüm organizasyonların büyük bir değişimin ve karmaşanın eşiğinde olduğu ve bunun doğru yönetilmesi gerektiği.

Organizasyonlar da durumunun farkındalar ve sürekli artan bir oranda karmaşa rapor ediyorlar. Organizasyonel yapıdaki karmaşanın doygunluk noktasına yakın olduğunu veya baş edebileceklerinin ötesine geçtiğini söyleyen şirketlerin oranı 2007'de yüzde 59 iken, 2011'de bu oran yüzde 73'e yükselmiş. Sonuç? 2015'te çoğu şirkette BT tabanlı giderlerin yüzde 35'inin BT bölümü bütçesinin kontrolü dışında yönetileceği tahmin ediliyor.

Burada CIO'lara iki önemli görev düşüyor: Birincisi, CIO'ların şirket içinde dağılan iş çözümlerini bütünleştirme konusuna daha fazla önem vermeleri gerekiyor. İkincisi, CIO'ların teknolojiye odaklanmak yerine dönüşüm içindeki şirketin bilgi ve beraber çalışmaya daha fazla ihtiyaç duyacağını kabullenmeleri ve buna göre davranmaları bekleniyor.

Sosyal medyayı gözardı etmek telefona bakmamak kadar ayıp sayılacak

Gartner'in kontrole dair genel yorumlarından sonra gelelim BT'yi oluşturan 4 ayrı bileşene dair öngörülerine. Öncelikle işin sosyal tarafına dair Gartner'in oldukça ilginç bir öngörüsü var. Diyor ki Gartner, "2014'e kadar kurumların müşterileriyle sosyal ortamda iletişim kurmaması, bugün telefona bakmaması veya e-postalara cevap vermemesi kadar iletişime zarar verecek."

Tabii bu beklenti, kurumların sosyal medyaya bakışını da değiştirecek bir durum. Bilindiği üzere birçok kurum verimlilik konusundaki endişelerden dolayı çalışanlarının sosyal medya erişimini kısıtlıyor. Hatta büyük kurumlara bakıldığında bu engel kurumların yüzde 50'sine yakın. Gartner, bu oranın 2014 yılında yüzde 20'ye ineceğini düşünüyor.

Peki ne yapmak lazım? Öncelikle şirketlerin tek yönlü değil, çift yönlü sosyal medya erişimine dair stratejilerini hızla kurgulamaları gerekiyor. Ardından mevcut iletişim noktaları, sosyal medya erişimini de içine alacak biçimde genişletilmeli. Sosyal medya erişiminin neden olacağı potansiyel güvenlik riskleri iyi değerlendirilmeli. En nihayetinde de değerlendirilen riskler ışığında bir kontrol stratejisi belirlenerek sosyal medyanın faydalı kullanımı özendirilmeli.

Mobil, müşteriye erişimde yeni fırsatlar yaratıyor

Günümüzün en hızlı yükselen konularından biri sosyal medya ise, diğeri de şüphesiz mobil. Mobil erişim cihazları ve uygulama kullanım alışkanlıkları öyle hızlı ilerliyor ki, Gartner 2015'e kadar akıllı telefonlar veya tabletler için uygulama geliştirmeye yönelik projelerin sayısının PC tabanlı proje sayısını 4'e katlayacağını öngörüyor.

Bu durum, kullanıcıların bilgiye erişim alışkanlıklarını da değiştiriyor. Gartner'in öngörüsü, 2016 yılında kurumsal e-posta kullanıcılarının yüzde 50'sinin mesajlarını masaüstü e-posta uygulaması yerine akıllı telefon, tablet veya tarayıcı üzerinden kontrol edeceğine işaret ediyor.

Bu durum, uygulama geliştiricilerin mobil kullanıma öncelik vermesini ve mevcut uygulamaların mobil kullanımı destekleyecek biçimde yenilemesini gerektiriyor. Ayrıca kullanılacak cihazların kontrolünün ve güvenliğinin sağlanması da önem verilmesi gereken bir diğer konu. Tabii bu veriler ışığında e-posta uygulamalarının tarayıcı ve mobil cihazlara uyumlu biçimde

düşünülmesini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Büyük şirketler büyük veriyi kullanmakta zorlanacak

Daha önce yayınladığımız "Büyük balık büyük verinin altında mı saklanıyor" başlıklı yazımızda bulut tabanlı teknolojilerin büyük veri analizini nasıl mümkün hale getirdiğine değinmiş ve büyük verinin önümüzdeki dönemde şirketlerin rekabet gücünü nasıl değiştireceğine değinmiştik.Ancak görünüşe göre şirketlerin bunu anlaması biraz zaman alacak. Gartner'ın öngörüleri, 2015'te Fortune 500 listesindeki şirketlerin yüzde 85'inin büyük veriyi rekabet avantajına dönüştürmeyi başaramayacağını söylüyor. Bununla birlikte şirketlerin yüzde 70'i iş analitiği çözümlerini şirketin büyümesi ve genişlemesi için öncelikli alan olarak görecekler.

Görünen bu tablo eşliğinde Gartner'in tavsiyeleri ise şunlar: En değerli süreçleri ve bu süreçleri başarıya götürecek ihtiyaçları belirlemek, teknik konulara odaklanırken özel alanlara yoğunlaşarak karmaşanın önüne geçmek, yeterince verim alınamayan ancak işe potansiyeli yüksek mevcut kaynakları belirlemek, son olarak tüm bu eksikleri kapatacak, mümkün olduğunca geniş kapsamlı bir strateji kurgulamak.

Bulutta güvenlik endişesi adım adım giderilmeli

Gelelim bulut bilişime. Gartner, bulut bilişimin yeni servis modellerini mümkün hale getirmekle birlikte güvenlik konusunun şirketleri endişeye sevk ettiğinin altını çiziyor. Bununla birlikte 2016'ya kadar küresel sıralamada ilk 1.000'de yer alan şirketlerin yüzde 50'si hassas müşteri verilerini genel bulut altyapılarında saklamakta bir sakınca görmeyecekler. Ancak şirketin yüzde 40'ı için, kullanılacak bulut bilişim odaklı servislerin güvenilirliğinin bağımsız bir şirket tarafından denetlenmesi şart koşulacak.

Gartner, bu nedenle öncelikle genel bulut yapılarında düşük hassasiyetli verileri saklayarak işe başlamayı öneriyor. Ayrıca servislerin sürekliliği, güvenliği gibi konularda güvence sağlamak üzere bağımsız denetleme şirketlerinin raporlarını aramanızı tavsiye ediyor (bulutta güvenlik demişken de aklımıza şu karikatür geldi).

Gartner'in öngörüleri genel olarak bunlar.

Siz de bu konuda kendi görüşlerinizi belirtmek isterseniz yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.
ETİKETLER : CIO gartner gartner cio
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun