Yaşam Tarzı Konuk Yazarlar 17 TEMMUZ 2012 / 14:35

Bilişim 500'ün ardından: CEO'ların en büyük sıkıntısı nitelikli insan kaynağı

Bilişim 500'ün ardından: CEO'lar ne düşünüyor?

Bilişim 500 araştırmasının yanı sıra bu yıl 2. kez düzenlenen CEO Anketi, Türkiye'deki bilişim şirketlerinin yöneticilerinin eğilimlerini ve beklentilerini gözler önüne seriyor. Bu yıl, Bilişim 500 araştırmasına ek olarak bilişim şirketlerinin yöneticilerinin yanıtladığı CEO Anketi araştırmasının ikincisi gerçekleştirildi.

Toplam 446 bilişim şirketi yöneticisinin cevapladığı ankete göre, CEO'ların yüzde 55'i ekonomik göstergeler çerçevesinde  2012 büyüme hedefinde artış öngörüyor.

CEO'ların ankete verdiği cevaplara göre işletmelerin en çok önem verdikleri konuların başında yüzde 67 ile markalaşma yer alıyor. CEO’ların yüzde 41’i ise hizmetlerinde ve ürünlerinde büyük ölçekli işletmeleri hedef seçmiş durumda.

Şirketlerin hizmet sunmak için öncelikli olarak seçtikleri sektörlerin başında kamu, finans, telekom ,üretim ve sağlık sektörü yer alıyor.

İnsan kaynağı, karlılık ve sermaye yetersizliği CEO'ları korkutuyor

Bununla birlikte şirketler nitelikli ve yetişmiş insan kaynağına ulaşmakta sıkıntı yaşıyor. CEO'lara göre işletmeler için en önemli sorun ve kritik başarı faktörü, yüzde 70’lere yaklaşan oranla nitelikli insan kaynağı açığı.Sektörün sıkıntıları arasında ayrıca karlılık ve sermaye yetersizliği de öne çıkıyor.

CEO anketine dair diğer detayları ve Bilişim 500 sonuçlarının detaylı analizini içeren "İlk 500 Bilişim Şirketi - Türkiye 2011" yayınını bu adresten temin edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun