Yaşam Tarzı Konuk Yazarlar 29 AĞUSTOS 2012 / 08:37

Apple monopol mü olacak?

Apple'ın hedefi Android'i bitirmek [Analiz]

ABD mahkemesinde alınan 1 milyar dolarlık telif hakkı kararı, analist ve gazetecilerde başlıktaki soruyu akıllara getirdi. Gerçekten de Apple’ın –en azından ABD’de- monopol olması mümkün. Asıl olan Apple'ın hedefi Samsung değil, Google'ın piyasadan silinmesi."Gerekirse son nefesimi vereceğim ve Apple'ın bankadaki 40 milyar dolarının son kuruşuna kadar harcayacağım bu yanlışı düzeltmek için. Android'i yok edeceğim, çünkü o çalıntı bir ürün." - Steve Jobs

Forbes’tan Roger Kay’in kaleme aldığı yazıda Apple’ın önümüzdeki dönemde neleri hedeflediği ve olası sonuçlarına değiniliyor. Biz de Kay’in verdiği bilgiler ışığında bu konuyu sayfalarımıza taşıyoruz.

Jürinin tarihi kararının ardından Apple’ın, şu anda dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi Samsung’u ABD piyasasından silebileceği konuşulmaya başlandı. Milyar dolarlık ödeme Samsung için sorun yaratmayacak olsa da sonraki cihazlarda karşılaşabilecek sorunların önü açılmış oldu.

Birçokları Apple ile Samsung arasındaki davada esas hedefin Google olduğunu düşünüyor. Zira Apple, ezeli rakibi Microsoft ile bir araya gelerek çok defa Google’ın Android sistemini eleştirmiş ve Windows Phone’lardaki yazılım tasarımlarının tamamen özgün olduğunu dile getirmişti.

Apple’ın Samsung karşısında elde ettiği mahkeme zaferi, Google’ın diğer üreticilere verdiği Android için de tehdit oluşturuyor. Kamuoyunda Google’ın Android platformunu üreticilere verirken telif haklarına saygılı olunmasına dikkat etmediği ifade ediliyor.

Google’ın kurduğu “bedava işletim sistemini kodlarıyla birlikte üreticilere ver, hiçbir şeye karışmadan, sadece reklam gelirlerini toplamaya dayalı” iş modeli, yazılım satarak para kazanan Microsoft ile donanım satan Apple’ı zor duruma düşürüyor.

Bunun yanında Google’ın hiçbir şeye karışmaması da ilginç bir başka durumu da ortaya çıkardı. Büyük ihtimalle tarihte daha önce hiçbir şirket (Microsoft) rakibi olduğu bir diğer şirketin (Google) müşterileri üzerinden yılda neredeyse yarım milyar dolar gelir elde etmedi.

Apple para istemiyor

Microsoft’un mobil yazılımlar üzerindeki telif hakları nedeniyle Android üreticileri üzerinden kazandıklarının yanında Apple, bu model üzerinde yol almıyor. Bu nedenle Apple, Google’ın en azından üst seviye mobil platform oluşturmaktan çıkmasını istiyor.

Google’ın Motorola Mobility’yi satın alarak patent portföyünü geliştirmesine rağmen Microsoft ve Apple’ın telif hakları seviyesine ulaşması neredeyse imkansız görünüyor. Nortel’in mobil cihazlar konusundaki patentleri de satışa çıktığında da Apple ve Microsoft’un bulunduğu grup, Google’ı saf dışı ederek değerinin çok üzerinde bir bedelle patentleri satın aldı.Aslında bu dev şirketlerin, kendilerine göre çocuk sayılabilecek Google’a verdiği mesaj oldukça açık: Artık büyümen ve gerçek bir iş yapman gerekiyor! Microsoft lisans bedeli talep ederken, Apple Google’ın piyasadan çıkmasını istiyor.

Görünen o ki Apple, daha önce IBM ile PC ve Mac kavgasına girdiği gibi, bu kez de üst sınıf mobil cihaz alanındaki rakiplerine diş biledi. Şirket, telif hakkı yerine akıllı telefon, tablet, ultrabook ve temel olarak taşınabilen hemen her cihazın bulunduğu üst sınıfı elinde tutmak istiyor.

Microsoft ise yine yazılım satışına devam ederek, iş ortaklarıyla mobil alanda büyümek istiyor. Windows Phone 8 ve Windows 8 tabletlerin önümüzdeki yıllarda önemli bir pazar payı elde etmesi bekleniyor.

Üst mahkeme Samsung lehine karar verebilir

Samsung’un dava karşısında asıl kararı bekleyeceği ortada. Jürinin kararının ardından mahkeme sonucuyla bir üst mahkemeye başvurulmasına kesin gözüyle bakılıyor. Eğer üst mahkeme durumu monopol penceresinden görürse Apple aleyhine bir karar çıkabilir. Çünkü Apple’ın piyasadaki en büyük rakibi Samsung’un cezasının ardından diğer üreticilere de potansiyel davalar açılması söz konusu olacaktır. Bu da Apple’ın piyasada tek başına kalmasına sebep olacak.

Daha önce dünyanın birçok ülkesinde Microsoft birçok tekel davasıyla karşılaşırken, Intel rakip olarak AMD’yi karşısında tutarak bu davalardan kaçınıyor.

Google’ın bu dava sürecinde patentlerle inovasyonun önünün kesildiğini iddia etmesi de bir seçenek olarak göze çarpıyor. Ne olursa olsun, mobil alandaki bu savaşlar sonucunda hem tüketiciler hem de market keskin bir dönüşüme girecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun