Kişisel Gelişim 09 ARALIK 2015 / 11:14

BASF görüntüleme teknolojilerine yatırım yapıyor

BASF, bünyesinde faaliyet gösteren BASF Venture Capital aracılığı ile Amerikan teknoloji şirketi QD Vision Inc.'e 4 milyon dolarlık yatırım yaptı.

BASF Venture Capital, kuantum noktacığı (Quantum Dot) teknolojisi ile LCD ekran renk performansı ve enerji verimliliğinde önemli iyileştirmeler sağlayan ABD’li teknoloji şirketi QD Vision'a 4 milyon dolar yatırım gerçekleştirdi.

İki şirket, LCD ekranlarda kullanılmak üzere kuantum noktacığı ile artırılmış arka ışık ve renk filtresini ortak geliştirmek üzere sözleşme imzaladığını duyurdu. İşbirliği sayesinde, geniş renk gamı teknolojilerine yönelik artan talebe yanıt verilmesi hedefleniyor. Geniş renk gamı teknolojisi ile bugün kullanılan Ultra Yüksek Çözünürlük (Ultra High-Definition - UHD) ve 4K ekranlardan çok daha fazla rengi göstermesi mümkün olacak.

BASF Venture Capital Genel Müdürü Dirk Nachtigal gerçekleştirdikleri yatırım ile ilgili olarak, "QD Vision'un ürünleri, çok daha düşük enerji tüketimi ile benzersiz bir LCD görüntü deneyimi sağlıyor. Gerçekleştirilen inovasyonun, yeni nesil LCD cihazlarda geniş bir uygulamaya sahip olacağını düşünüyoruz." dedi.

Normal LCD TV'lerde sistem arka ışığında beyaz LED'ler kullanıyor, ancak söz konusu beyaz LED'ler genişbant ışık yayımına sahip. Bu nedenle renk filtresi tarafından oluşturulan kırmızı, yeşil ve mavi renkler, istenilen canlılığa sahip olmuyor. Ancak QD Vision'un color IQ™ teknolojisi, LCD'ler için optimize edilmiş bir şekilde oldukça saf, canlı, dar bant genişliğinde kırmızı, yeşil ve mavi ışık yayıyor. Bu sayede QD Vision, daha yüksek çözünürlük, daha iyi kontrast ve ayrıca daha geniş bir renk gamını bir araya getiren UHD ekran trendini daha kolay yakalayabilecek.

BASF Asya Pasifik Dağılım ve Pigmentler Kıdemli Başkan Yardımcısı ve BASF Elektronik Uzmanlığı İş Sorumlusu Jeff Knight, "Mevcut standart LCD teknolojisi, bir insan gözünün görebileceği renklerin sadece üçte birini görüntüleyebiliyor. Bu alanda yapılacak geliştirme ve iyileştirmeler, bu alanın ticari potansiyelini göstermektedir. QD Vision'un Color IQ teknolojisini BASF'nin renk filtreleri alanındaki yetenekleri ile birleştirerek gelecek nesil ekran rengi standartlarını yakalayan gelişmiş ekran malzemelerini birlikte geliştirebileceğiz" dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun