Kariyer 10 ARALIK 2012 / 14:34

Yeni Düşler, Yenilikçi Düşünceler Yarışması'nda kazananlar belli oldu

Boğaziçi Üniversitesi tarafından 2008 yılından bu yana düzenlenen "Yeni Düşler Yenilikçi Düşünceler Yarışması" bu yıl da enfeksiyonel hastalıklarla mücadeleden gençlik radyosuna, şoför takip sistemlerinden kişi arama motorlarına ve tat-koku-marka-fiyat ilişkilerini ölçülebilir bir şekilde ortaya koyan nöropazarlama uygulamasına kadar birçok yaratıcı projeyi ödüllendirdi. Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ev sahipliğinde, Elginkan Vakfı, Bosch, Karel ve Airties ana sponsorluğunda, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği-BÜMED, KOSGEB BÜ-TEKMER, Ar-Ge Mühendisleri Derneği, Ankara Patent Ofisi, Xerox, HayalEt, Argela, IBM, Microsoft, Üniversite Medya, Radyo Boğaziçi ve Cookhane sponsorluğunda düzenlenen ve Boğaziçi Üniversitesi Sanayi İlişkiler Ofisi tarafından yürütülen “Yeni Düşler Yenilikçi Düşünceler, YD2YD 2012” öğrenci proje yarışmasında 5 proje ödül aldı.

Ödüle layık görülen projeler

"Yenilikçi Teknolojik İş Fikri" konularında düzenlenen yarışmada dereceye layık görülen projeler Genel ve Otomotiv kategorilerinde ödüllerini aldılar.

Üniversite öğrencilerini yeni fikirler üretmeye, fikirlerini hayata geçirmeye teşvik etmek amacıyla verilen 25 bin lira tutarındaki Elginkan Vakfı Birincilik Ödülü’ne dünya çapında enfeksiyonel hastalık odaklı araştırmacılara internet üzerinden fonksiyonel bir veritabanı ve analiz araçları geliştirmeyi hedefleyen PHISTO-İnsan Protein Etkileşim Veri Tabanı projesiyle Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Doktora Öğrencisi Saliha Tekir layık görüldü.

Elginkan Vakfı ikincilik ödülü karasal radyo yayınının yanı sıra online radyoculuğun da ötesine geçen ve üye olan tüm kullanıcıların kendine özgü formatlarda radyo programları oluşturmasına imkan veren Gençlik Radyosu projesiyle Marmara Üniversitesi Almanca İşletme Enformatiği Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Arzu Dilan’a gitti. Proje Elginkan Vakfı tarafından 15 bin lira destek alırken, ayrıca ARGELA’dan Mentorluk ve İnkübasyon Desteği ile Airties’dan destek kazandı.

Öğrencilere sistemli bir iş planlama sürecini yönetme becerisi kazandırmak üzere verilen 20 lira tutarındaki Karel Ödülünü, tat-koku-marka-fiyat ilişkilerini daha güvenilir ve ölçülebilir bir şekilde ortaya koyan bir sistem geliştirilmesini hedefleyen Neurolize- Tat Koku Algısı için Nöropazarlama Uygulaması adlı proje ile Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü 4. Sınıf Öğrencisi Muhammet Çağlar Kılınç kazandı.

Yenilikçi fikirleri disiplinlerarası ekip çalışması ile ticari anlamda uygulanabilir bir işe dönüştürme konusunda öğrencilerin deneyim kazanmalarını desteklemek amacıyla verilen 5 bin liralık Airties Ödülü’ne ise kişi arama motoru pazarını Türkiye çapında müşterilerin farkındalığıyla buluşturarak pazarı geliştirmeyi hedefleyen Enspecta projesiyle Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Doktora Öğrencisi Arda Çelebi layık görüldü.

Araç takip sistemlerini geliştirerek yerine şoför takip sistemini getiren ve bu yolla araç güvenliğini kolay, pratik, ekonomik ve güvenli bir düzeye çıkarmayı amaçlayan Parmarş- Parmak İzi Okuyuculu Marş Sistemi projesiyle Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü İngilizce Hazırlık Okulu Öğrencisi Halil İbrahim Yıldırım, Bosch firması tarafından 2 bin lira mansiyon teşviki kazandı.

Hayale ve girişimciliğe ödül yağdı

Yarışmada ön elemeyi geçen her bir proje grubuna Teknoloji ve İş Geliştirme Eğitimi ile Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Eğitimini takiben 1 bin lira tutarında teşvik ödülü verildi.

Yarışmada dereceye giren projeler ayrıca, şirket kurarak iş fikirlerini hayata geçirmek amacıyla Boğaziçi Üniversitesi KOSGEB/TEKMER'de ofis alanına ve KOSGEB tarafından sağlanan diğer Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Desteklerine başvurma hakkına sahip oldular.

Yarışmada dereceye giren proje gruplarına "HAYAL ET Girişimcilik Platformu" tarafından 60 saatlik Girişimci Eğitimi imkânı sağlanırken, değerlendirme Kurulu tarafından uygun görülen yazılım geliştirme projeleri ARGELA tarafından üç ay süreyle inkübasyon ve mentorluk desteği ile yazılım geliştirme araçlarından ücretsiz yararlanma fırsatını yakalayacak.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun