Kariyer 17 EKİM 2012 / 16:10

Yalın dönüşüm 'standart' olmaktan geçiyor

Yalın Enstitü Derneği tarafından düzenlenen "Yalın Dönüşümde İnsan Yönetimi Semineri"nde, genel müdürlere, İK yöneticilerine, işe alım gruplarına ve şirket sahiplerine insan yönetmenin en yalın yöntemlerinden bahsedildi.16 Ekim 2012 tarihinde İstanbul'da Yalın Enstitü Derneği’nin düzenlediği "Yalın Dönüşümde İnsan Yönetimi Semineri" Kentucky Üniversitesi profesörlerinden ve Toyota Kültürü kitabının da yazarlarından olan Mike Hoseus’u ağırladı. Hoseus, kurumlarda karışılan sorunların yüzde 90'ının süreçlerden, yüzde 10'unun ise insandan kaynaklandığını vurguladı.Yalın dönüşüm liderlerine insan yönetmenin en yalın yönteminden bahsedildiği seminerde Hoseus, Yalın İK'da denetçi ve yöneticiler için yeni roller belirlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Hoseus, bu noktada İK'nın tüm süreçlerin aynı düzen ve hızda işleyişine yardım etmesi gerektiğini vurguladı. Güven ortamının tesis edilmesinden bahseden Hoseus, İK'nın değerlerin koruyucusu olduğundan bahsetti. Yalın yetkinlikleri arasındaysa ekip içinde çalışma sağlanması ve problemlerin çözülmesi olduğunu belirten Hoseus, yalın düşüncede insanlarla ilgili ihtiyaç duyulan şeyin sürekli iyileştirme ve güven olduğunu ifade etti.

Amerika'da yalın düşünce 'daha az çalışma' olarak algılandığını söyleyen Hoseus, aslında yalın düşünceyle her şeyin kazanılabileceğine dikkat çekti. Hoseus, yalın dönüşüm gerçekleştirilebilmesi için standart olunması gerektiğinin altını çizerken, standart olunması durumunda boşlukların fark edilebileceğini ve o boşluklarla ilgili adımların atılabileceğini dile getirdi.

Organizasyonun günlük faaliyetlerini stratejik hedefleri ile uyumlu hale getirmeye yönelik süreç odaklı sistematik bir yaklaşım olan Hoshin Kanri'yi de ele alan Hoseus, Hoshin Kanri ile süreçlerin inşa edilip, problemlerin yok edilebileceğini belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun