Kariyer 07 NİSAN 2011 / 17:02

Watson bu kez iş fırsatları yaratacak

IBM müşterilerine, çözüm ortaklarına, akademisyenlere ve üniversite öğrencilerine bilgi kavrama ve analiz etme süreçlerine yardımcı olacak “Yoğun Verilerle Başa Çıkma Girişimi”ni duyurdu.

 

Üç yıldır üzerinde çalışılan girişime 100’den fazla IBM müşterisi katıldı. Bu doğrultuda yoğunlaştığı iş analitiğine 14 milyar dolar yatırım yapan IBM’in yatırımları ayrıca 24 satın alma ve endüstri uzmanı 8000 analitik danışmanıyla yürütülen projeleri de içeriyor.

IBM, Yoğun Veri, analitik, veri yönetimi Hadoop ve Eclipse araçlarını da içeren açık kaynak teknolojileri konularında eğitim veriyor. Girişime katılanlar ayrıca IBM’in öğrenebilen süper bilgisayarı Watson’un teknolojisi üzerine de bilgi sahibi olabilecekler.

Şubat ayında ABD’de bir yarışma programında 1 milyon dolarlık ödül kazanan Watson yeni kaynaklardan edinilen bilgileri iş fırsatları yaratacak biçimde şekillendirmek için önemli faydalar sağlamaya çalışıyor.

Bu girişim ile IBM 60 ülkede, 150’den fazla şehirde, 1200 yetenek geliştirici eğitim programını uygulamaya koyularak Watson teknolojilerini birebir gözlemleyerek öğrenme olanakları sunuluyor. BT profesyonellerine dünyadaki 34 IBM inovasyon merkezinde, 1200 müşteri, çözüm ortakları ve üniversite alanında ve DB2University.com sitesinde de online olmak üzere ücretsiz eğitim erişimi sağlanıyor.

Veri havuzu üniversitelerin kullanımına açıldı

IBM’in bu eğitim girişimi topluluklara artan veriler, analitik, veri yönetimi ve açık kaynak teknolojileri ile ilgili deneyim kazandırmayı hedefliyor. Şirket bu paralelde üniversitelerle işbirlikleri yapıyor. Bunun son örneği olan, IBM’in artan verilerle başa çıkma yeteneklerini geliştirmeye yönelik bu girişim programı, işyerleri ve üniversiteleri bir araya getiriyor. Bu deneyim öğrencilere yükselen teknolojiler ve artan veriler gibi BT eğilimlerini tanıtacak.

IBM Türk de benzer işbirliklerini desteklemek amacıyla ülkemizde çalışmalarını sürdürdüğünü duyurdu. 2007’de kurulan İleri Araştırmalar Merkezi kapsamında çeşitli üniversitelerin IBM’in bilgi havuzundan yararlanılmasına fırsat tanınıyor. Bu üniversiteler arasında Açık Kaynak Yazılım ve Linux Merkezi ile İstanbul Bilgi Üniversitesi, Tedarik Zinciri Araştırma Merkezi ile Koç Üniversitesi, Bulut Bilişim İşbirliği yaptığımız Özyeğin Üniversitesi, Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi ile YakınDoğu Üniversitesi, Akıllı Toplum Güvenliği Laboratuarı ile ODTÜ’ ve Yazılım Laboratuarları ile Atılım Üniversitesi yer alıyor.

Ayrıca 2007’den beri geleceğin yazılımcılarını yetiştirmek amacıyla IBM Yazılım Akademisi Yarışması düzenleniyor ve şirketten gelen bilgilere göre, bu yarışma kapsamında bugüne kadar 70’den fazla üniversiteden 5000 öğrenci eğitimlere katıldı. Bunlara ek olarak özellikle veri ve veri yönetimi konularında üniversite öğrencilerine ücretsiz eğitim ve sertifika programları sunuluyor ve 2008’den beri hizmet veren İstanbul İnovasyon Merkezi’nde BT profesyonelleri, akademisyenler ve öğrenciler için eğitim ve kariyer günleri düzenleniyor.

IBM Türk Üniversite İlişkileri Lideri Jale Akyel IBM’in şu ana kadar yapılan ve yeni duyurulan Yoğun Verilerle Başa Çıkma Girişiminin önemine değinerek konuyla ilgili olarak “Üniversitelerle işbirlikleri kurmak ve verilerle başa çıkacak yeteneklerin geliştirilmesi gibi girişimler yeni nesil kalifiye teknoloji yöneticilerinin yetiştirilmesine ön ayak oluyor. Çalışmalarımız gerek sektörü, gerekse de ekonomik büyümeyi teşvik edecek ve günlük hayatta karşılaşılan zorlukları giderecek çözümlerin yolunu açacaktır” diye konuştu.
ETİKETLER : IBM üniversite watson
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun