Kariyer 15 EYLÜL 2009 / 12:16

Uzaydan fotoğraf çekmek artık daha ucuz

Öğrenciler 150 dolar bütçeyle uzaydan yeryüzünün fotoğraflarını çektiler.

Öğrenciler 150 dolar bütçeyle uzaydan yeryüzünün fotoğraflarını çektiler.


MIT'den iki üniversite öğrencisi uzaydan yeryüzünün fotoğrafını yaklaşık 150 dolarlık bir bütçeyle çektiler. Daha da önemlisi, rafa kaldırılmaya hazır araçlar kullanarak bunu başardılar ve böylece yeni nesle amatör uzay hevesi aşılamış oldular. Bu başarının, diğer öğretmenleri ve öğrencileri benzer çalışmalar yapmaları yönünde harekete geçirmesi bekleniyor.

İki öğrenci yeryüzünün uzaydan fotoğraflarını görmeyi hep hayal ediyordu ancak bunun için ne teknik donanıma, ne de yeterli bütçeye sahiplerdi.

Eylül başlarında yaratıcı bir ilhamla düşük maliyetli bir metot geliştirdiler ve 150 dolardan daha az maliyeti olan kamerayı icat ettiler. Bu cihaz fotoğraf çekecek irtifaya yükseliyor ve statosferin aşırı düşük ısısına karşı dayanıklı. Bu heves için Helyum gazıyla doldurulan 300 gramlık bir balon kullandılar ve bu balon cihazı taşımanın yanında, statosferin üst tabakalarına kadar patlamadan yükselebildi.

Kamera için bir radyo modemi kullanan öğrenciler, kameranın yanına GPS donanımlı cep telefonu eklediler ve bu telefon mesaj yoluyla kameranın konumunu ve çekilen fotoğrafları aktardı.Balonlarını Starbridge'den 2 Eylül'de yollayan öğrenciler "balon-kamera-cep telefonu" cihazının 18 millik bir irtifaya ulaştığını açıkladılar.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun