Kariyer 31 MART 2010 / 11:01

Uzaydaki çöpler toplanacak

Britanyalı araştırmacılar dünya yörüngesinde tehlikeli uzay çöplerini toplayabilecek bir cihaz geliştirdiler.

Britanyalı araştırmacılar dünya yörüngesinde tehlikeli uzay çöplerini toplayabilecek bir cihaz geliştirdiler.


Son 50 yılda uzayda beş bin 500 tondan fazla çöp biriktiği, oluşan bu çöplerin uzay gemilerine ya da dünyaya geri dönerek şiddetli çarpışmalara sebep olabileceği biliniyor. Hatta tehlike yaratcak olan bu çöplerin uydu yayınları ve küresel iletişimi bozma riskleri de bulunuyor.

Surrey Üniversitesi bilim adamları 3 kilo ağırlığındaki minyatür uyduya taktıkları güneş yelkeni ile dünya yörüngesindeki çöpleri toplayıp, güvenli bir şekilde dünyaya ulaştırmasını sağlayan "CubeSail" adını verdikleri bir cihaz üretti.

Tek seferde 500 kilo çöp toplayabilecek CubeSail'in düşük bütçesi uygulanması zor gözükmeyen bir proje olarak nitelendiriliyor. Projenin ilk örneği 2011'in sonlarında tanıtılacak. Tamamen çalışır bir sistemin ise 2013 yılında geleceği belirtildi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun