Kariyer 26 EYLÜL 2008 / 08:03

Uzayda heyecan dorukta

Çin'in "Shenzhou-7" adlı insanlı uzay aracı başarıyla fırlatıldı. Uzay aracında görev yapan taykonotlar, birkaç gün içerisinde uzay yürüyüşü gerçekleştirmenin yanı sıra bir dizi bilimsel deney de yaparak gelecekte kurulması planlanan uzay istasyonuna zemin hazırlayacaklar.

Çin'in "Shenzhou-7" adlı insanlı uzay aracı başarıyla fırlatıldı. Uzay aracında görev yapan taykonotlar, birkaç gün içerisinde uzay yürüyüşü gerçekleştirmenin yanı sıra bir dizi bilimsel deney de yaparak gelecekte kurulması planlanan uzay istasyonuna zemin hazırlayacaklar.


Çin uzay teknolojisini geliştirme yolundaki çalışmalarına durmaksızın devam ediyor; insanlı uçuş ve uzay yürüyüşü projesi planlandığı gibi yürüyor. Çin'in "Shenzhou-7" adlı insanlı uzay aracının dün (25 Eylül) başarıyla uzaya fırlatılması, dünya basınında geniş yer bularak, Çin'in uzay çalışmalarında gerçekleştirilen yeni bir atılım olarak değerlendirildi. İngiliz yayın kuruluşu BBC ve Amerikan CNN'in de aralarında bulunduğu televizyonlar, "Shenzhou-7"nin fırlatılışını canlı yayınladılar, devamındaki gelişmeleri de periyodik olarak aktardılar. Fransa iTele televizyonu, "Shenzhou-7"nin fırlatılışını tarihi bir an olarak değerlendirdi.Çin Devlet Radyosu'nun verdiği habere göre Ajans Press ve Reuters gibi haber ajansları da "Shenzhou-7"nin fırlatılışını anında aktarırken, AFP ajansı aracın başarıyla fırlatılması ve yapılacak uzay yürüyüşüyle, Çin'in uzay istasyonu kurma ve Ay keşfi hedeflerine bir adım daha yaklaşacağını savundu. Rus Ria Novosti ajansı da "Shenzhou-7"nin fırlatılışının "yeni bir çağ açtığı" yorumunda bulundu. Bunun yanı sıra, BBC'nin internet sitesinde yer alan bir yorumda, "Shenzhou-7"nin uzay yolculuğunun Çin'in uzay teknolojisi konusunda artan özgüveninin ve kapasitesinin bir göstergesi olduğu belirtilirken, buna rağmen Çin'in ABD ve Rusya'nın seviyesine ulaşmak için uzun bir yol kat etmesi gerektiğine işaret edildi. Amerikan Christian Science Monitor gazetesinin haberinde ise, Çin'in ilk uzay yürüyüşünün yeni bir uzay yarışına yol açmayacağı savunuldu.Çin'in gelecekteki projeleri arasında 2012'de Ay'a insansız araç yollama, 2015'te Ay'dan toprak örnekleri getirme, 2017'de ise Ay'a insanlı araç yollama bulunuyor. 2003'teki ilk Shenzhou görevinde, Çin uzaya insanlı araç yollamayı başarmış, ABD ve Rusya'dan sonra bu alanda üçüncü ülke olmuştu.


Uzay yürüyüşü iki gün içinde


Shenzhou-7'de üç taykonot bulunuyor. Zhai Zhigang, Liu Boming, Jinh Haipeng adındaki Çinli astronotlar uzay yürüyüşü için gerekli olan özel kıyafetleri monte etmeye başladılar. Giysilerin hazırlanması yaklaşık 15 saat sürecek. Yürüyüşün montaj tamamlandıktan sonra gerçekleştirilmesi bekleniyor. İki gün içinde yapılması beklenen uzay yürüyüşüne iki taykonot katılacak. Taykonotlardan birisi Çin'in ürettiği bir uzay giysisini giyecek. Diğer taykonot ise Rusya ile yürütülen uzay çalışmaları işbirliği kapsamında Ruslar tarafından verilen uzay giysisi ile yürüyüşü gerçekleştirecek.


Bu tarihi yolculukla ilgili detayları ve videoları anı anına http://www.cctv.com/english/special/Shenzhou7/01/index.shtml adresinden de takip edebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun