Kariyer 11 KASIM 2008 / 12:10

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda işlevsel faaliyetler

NASA uzay mekiği Endavour'u Uzay Mekiği İstasyonu'na yapılacak eklemeler için görevlendirdi.

NASA uzay mekiği Endavour'u Uzay Mekiği İstasyonu'na yapılacak eklemeler için görevlendirdi.


Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) yaşayan üç mürettebat için sürdürülebilirlik bir seçenek olmaktan ziyade tam anlamıyla zorunluluk. İstasyon güneş enerjisi ile çalışıyor, ancak hâlâ Dünya'dan periyodik aralıklarla yapılan su takviyesine ihtiyaç duyuyor. NASA'nın uzay mekiği Endeavor, Cuma günü ISS için idrar ve solunan su buharını içilebilir suya dönüştürecek bir su dönüştürme sistemi oluşturmak için özel bir göreve başlayacak.


Endeavor bu görevi 15 gün içinde tamamlayacak. Ayrıca ISS'ye egzersiz aletleri, ekstra bir buzdolabı (şu anki buzdolabı bilim deneyleri için kullanılıyor, mürettebat portakal suyunu bile ılık içiyor), ekstra bir tuvalet ve uyku alanı tahsis edilecek. Bu genişleme sayesinde istasyon üç ekstra mürettebat daha alabilecek. Kanada, Avrupa ve Japonya'dan olan takviye mürettebatın gelecek sene ilkbahar döneminde kadroya dahil olması planlanıyor. Diğer önemli bir ekleme ise astronot Sandra Magnus'un blogu olacak. Magnus, Endavour'daki 4 aylık kalışı süresince periyodik güncellemeler yaparak bizlere bilgi postalayacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun