Kariyer 16 NİSAN 2012 / 16:11

Tony Hey: "FATİH öncü olacak"

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Bölüm Başkanları ile buluşan Microsoft Research Başkanı ve Microsoft Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Tony Hey, Microsoft Research merkezinde yürütülmekte olan çalışmaları anlattı. Hey, konuşmasında yürütülmekte olan araştırma projeleri ve açık kaynak kodlu yazılım araçları konusunda detaylı bilgi verdi.

 Microsoft’un AR-GE bölümü Microsoft Research’ten Sorumlu Başkan Yardımcısı Tony Hey, Türkiye’deki üniversitelerin Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Bölüm Başkanları ile bir araya geldi. Geçen yıl Türkiye’de kurulan Microsoft Barcelona Supercomputing Center ve Koç Üniversitesi ortak araştırma merkezini de ziyaret eden Hey, Türkiye’deki üniversitelere ve araştırmacılara Microsoft ile iletişime geçmeleri çağrısında bulundu.Ortak AR-GE çalışmalarının ilerleyen günlerde artacağına vurgu yapan Hey, Koç Üniversitesi ile hayata geçirilen projenin Türkiye’de bir çok kurum ve kuruluşa da örnek oluşturacağından söz etti. Hey, Türkiye’deki üniversite ve araştırmacıların Microsoft ile iletişime geçmelerinin AR-GE konularında dialog geliştirebilme konusunda anahtar görevi gördüğünü ifade etti.

FATiH Projesi kilit rol oynayacak

FATİH projesine de değinen Tony Hey, Türkiye’de eğitim teknolojileri ve eğitimin sayısal dönüşümü alanlarında ciddi AR-GE çalışmalarına öncü olacağını söyledi. Hey, bu çerçevede ortaya çıkacak çözüm, uygulama ve içeriklerin dünya çapında farklı benzer projelerde de kullanım şansı yakalayacağını belirtti.

Gerçekleştirilen toplantıda Microsoft Research Center’ın odaklandığı konulardan ChronoZoom projesi ve Microsoft Research Connection’ın OuterCurve adlı açık kaynak kod yazılım araçları organizasyonuna yaptığı katkılardan söz edildi. Bunun yanı sıra  geliştirilen projeler ve eScience bilimsel çalışma tekniklerinin geleceğini oluşturan 3 temel konu olan Bulut Bilişim, Doğal Kullanıcı Arayüzü ve Anlamsal Hesaplamalar da masaya yatırıldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun