Kariyer 22 ARALIK 2009 / 12:48

Titan'a gemi indirecekler

Satürn gezegeninin Titan uydusunda dev bir göl keşfeden uzay bilimciler, NASA'ya göle "gemi" indirilmesi önerisinde bulunacak.

Satürn gezegeninin Titan uydusunda dev bir göl keşfeden uzay bilimciler, NASA'ya göle "gemi" indirilmesi önerisinde bulunacak.


Fantastik öneri gerçekleşir de Titan'ın en kuzeyindeki sıvı metan havzası Ligeia Mare'ye gemi indirilebilirse, Dünya'nın ötesinde bir gezegenin denizden ilk keşfi olacak.

Öneriyi yapacak ekibin başında yer alan Proxemy Research adlı kuruluştan Dr. Ellen Stofan, "İnsanın Dünya'yı keşif hikayesi seyrüsefer ve deniz yoluyla oldu. Şimdi Dünya dışında bir denizden ilk kez bunu yapabilmemiz, çoğu insan için akıllara durgunluk verici olabilir" dedi.

Titan Mare Explorer (TiME) adı verilen ve NASA'ya sunulacak 425 milyon dolar tutarındaki projenin uzay aracı, ASRG adı verilen yeni motor sistemiyle çalışıyor. 2016'da fırlatılması öngörülen aracın, Dünya ve Jüpiter'in çekim güçlerini kullanarak hızlandıktan sonra 2023'te Titan'a inmesi planlanıyor.

Satürn'ün yörüngesindeki Cassini uzay aracının gönderdiği görüntüler de yüzeyindeki nehirlerle beslenen büyük gölleriyle Titan'ın dünyaya benzer sıra dışı bir yer olduğunu ispat ediyor.

Cassini'nin gönderdiği Titan'ın çok sayıda büyük göl biçimli havzalarla sıvının varlığını doğrulayan son fotoğrafla, ilk kez bir başka gök cisminin yüzeyindeki bir sıvının güneş ışınlarını yansıtmasını görüntülenmiş oldu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun