Kariyer 01 ARALIK 2015 / 15:47

Tesla’nın otopilot mühendisi Google Robotics’e geçiş yaptı

​Son zamanlarda firmalar, sürücüsüz otomobiller konusunda birbirleriyle kıyasıya rekabet içerisindeler. Tesla, Google gibi markaların attığı adımlar özellikle, tüm sektörü kökünden değiştirecek güçte.

Tesla’nın otonom sürüş projesindeki başarılarıyla birlikte, mühendisleri de rakip firmaların dikkatini çeker oldu. Buna örnek olarak 6 aydır Tesla’nın otopilot yazılım mühendisliği müdürü Robert Rose’un, Google Robotics’e geçişini verebiliriz.

Daha önce Sony, HP gibi şirketlerde çalışan Robert Rose, Elon Musk’a ait SpaceX bünyesinde 5 yıla yakın çalışarak, uçuş yazılım direktörlüğüne atanmıştı. Rose daha sonra yapay zeka geliştiren Vicarious.com’da 10 ay çalıştıktan sonra, Tesla’nın otonom araçlarının yazılımının geliştirilmesinde rol almıştı. 6 ay Tesla’da çalıştıktan sonra Google Robotics’e geçiş yapan Robert Rose’un, Google’da tam olarak ne üzerine çalışacağı belirtilmiyor. Ancak Rose ‘un deneyimleri göz önüne alındığında, sürücüsüz araç alanında görev alması mümkün gözüküyor.

2011’de otonom araçlar üzerine çalışmalar gerçekleştirmeye başlayan Google’ın da deneyimli bir ekibe sahip olduğu malum. Otopilot alanında Google’la kıyasıya rekabet içerisinde olan Tesla’nın kurucusu Elon Musk’un geçtiğimiz günlerde, Twitter’da kendi hesabı üzerinden mühendis aradığını belirtmesi ise, firmanın bazı eksikleri olduğunu gösteriyor.
ETİKETLER : Tesla Googlle otonom araç