Kariyer 06 MAYIS 2009 / 13:27

Telekomda yatırım dopingi İK'ya yaradı

Kariyer.net'in açıkladığı istatistiklere göre, telekomünikasyon sektöründe süren yatırımlar eleman arayışını hızlandırıyor.

Kariyer.net'in açıkladığı istatistiklere göre, telekomünikasyon sektöründe süren yatırımlar eleman arayışını hızlandırıyor.


Kariyer.net, ilan sayılarına göre belirlediği istatistiklerin Nisan ayı sonuçlarını açıkladı. Bu sonuçlara göre krize rağmen yatırımlarına devam eden telekomünikasyon sektörü, Mart ayı itibariyle eleman arayışını artırdı. Şirketten yapılan açıklamaya göre sektörde, Aralık ve Şubat aylarında kriz nedeniyle düşüş gösteren personel alım ilanları Mart'tan itibaren yaklaşık yüzde 20 arttı. Nisan sonu ortaya çıkan tabloya bakıldığında; telekom sektöründe yıl içerisinde ortalama 192 ilan seviyesinin korunduğu, yaz aylarında mevsimsel düşüşler yaşandığı görülüyor. Ekonomik durgunluğun etkisi, Aralık ve Şubat aylarındaki ilan sayılarında fark ediliyor.


Kariyer.net'in açıklamasına göre telekom şirketlerinin Anadolu’daki yatırımları için açılan personel alım ilanları, özellikle ocak ayında sektör ilan payını canlandırdı. Diğer yandan Ocak ayındaki ilanların başvuru sayısında yüzde 61’lik bir artış da sağlandı. Şubat sonrası aylardaki artış ise telekomünikasyon sektörünün yatırımlarına dayanıyor. Diğer yandan krize bağlı olarak ilan sayılarının azalmasının başvuru sayılarına artış olarak yansıması da bir etken olarak nitelendiriliyor.