Kariyer 11 KASIM 2014 / 15:44

Teknolojik gelişmeler düşük gelirliyi vuracak

Britanya’da yapılan araştırmaya göre, teknolojik gelişmeler düşük gelirlinin işini kaybetme ihtimalinin yüksek gelirliye kıyasla daha fazla olduğunu gösteriyor.Hemen her zaman bilgisayarların bir gün insanların işini elinden alacağı endişesi yaşanıyor. Birçok farklı açısı bulunan konuya bakıldığında, bilgisayarın insan gücünün yaptığı işleri dönüştüğü gerçeğine ulaşmak mümkün.

Deloitte ve Oxford Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, Birleşik Krallık’taki her üç işten biri önümüzdeki 20 yılda otomasyon nedeniyle risk altında. Tüm işlerin sadece yüzde 40’ı düşük risk altında ya da risk taşımıyor. Özellikle düşük gelirli işler kişilerin işlerini kaybetme ihtimali yüksek gelirlilere göre 5 kat daha yüksek ihtimal taşıyor.

Teknolojideki gelişmeler iş süreçlerini ve destek hizmetlerini gün geçtikçe daha fazla otomatize ederken dijital yaşamda başarılı olabilecek, yaratıcı bireylere ihtiyaç artıyor. Benzer etkinin Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) de görüldüğü benzer araştırmalarla ortaya konulmuştu. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri de orta vadede benzer bir gelişmenin beklediği açıkça görülüyor.

Araştırmanın diğer satırbaşlarında şunlar yer alıyor:

- Yüksek risk taşıyan işler arasında; ofis ve yönetim desteği, satış ve hizmetler, ulaştırma, inşaat ve üretim gibi sektörler bulunuyor.

- Düşük ya da hiç risk barındırmayan işlerde ise yüksek yetenek gerektiren yönetim, finansal hizmetler, bilişim, mühendislik, bilim, eğitim, yasal hizmetler, medya ve sağlık hizmetleri öne çıkıyor.

- Britanya’da yılda 30 bin poundun altında geliri olan kişilerin işlerini kaybetme ihtimali yılda 100 bin poundun üzerinde olanlara kıyasla 5 kat daha fazla. Sadece Londra’da yaşayanlara bakıldığında bu ihtimal 8 kata kadar yükseliyor.

Deloitte’tan Angus Knowles-Cutler’a göre, teknolojik gelişmeler Britanya işçileri için hem zorluklar hem de fırsatların yaşanacağı önemli değişim yaratacak. Bu nedenle önümüzdeki 20 yıl içerisinde gerçekleşecek bu dönüşümün iyi analiz edilerek işsizlik riskinin şimdiden önüne geçilebilir.

Detaylar için http://www.deloitte.com/view/en_GB/uk/news/news-releases/ef762fa93fa89410VgnVCM1000003256f70aRCRD.htm adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun