Kariyer 26 ARALIK 2012 / 16:20

Teknolojide Kadın Hareketi'nin Gaziantep ayağı sona erdi

Türkiye Vodafone Vakfı’nın “Teknolojide Kadın Hareketi” projesi kapsamında, 5 ile yayılan eğitim dönemi Gaziantep’te tamamlandı.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde; Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) işbirliğiyle hayata geçirilen Teknolojide Kadın Hareketi projesinin eğitim ayağı, İzmir, İstanbul, Samsun ve Ankara’nın ardından son durak olan Gaziantep ile tamamlandı. Eğitimler, iş gücünde bulunan ve çalışmayan kadınlar olmak üzere 2 ayrı fazda düzenlendi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in katılımıyla düzenlenen törende, projenin bir sonraki fazı olan ve teknolojiyi en verimli şekilde kullanarak işini kuran 3 kadına can suyu sermayesinin sağlanacağı “Teknolojide Kadın Hareketi Yarışması”nın da duyurusu yapıldı.

Projenin eğitim fazının tamamlanmasının ardından “Teknolojide Kadın Hareketi Yarışması” başlatıldı. Proje kapsamında eğitim almış ya da almamış, teknolojiye dayalı, uygulanabilir bir iş fikrine sahip tüm kadınların katılımına açık olan yarışmanın başvuruları 6 Şubat 2013’e kadar devam edecek. Yarışmanın sonuçları Mart 2013’te açıklanacak. Adayların Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, KAGİDER Başkanı Dr. Gülden Türktan ve TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı’nın da aralarında bulunduğu jüri tarafından değerlendirileceği yarışmada, birinci olan kadın 15 bin lira, ikinci 10 bin lira ve üçüncü 7 bin 500 lira can suyu sermayesi ödülü alacak. Ayrıca ilk 3 girişimci kadın, Vodafone’dan 1 yıllık mobil iletişim hizmetleri paketi ve KAGİDER üyelerinden 1 yıllık mentorlük hizmeti kazanacak.

“Teknolojide Kadın Hareketi projesi, kadınların çalışma hayatına katılımını amaçlıyor”

Törende konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, projenin kadınlar açısından önemine işaret ederek, tüm kadınları düzenlenen yarışmada yer almaya çağırdı. Şahin, şöyle konuştu:
“Kadın okuyacak, eğitimini alacak, alana girecek ve bu ülkenin ekonomik hayatında önemli bir unsur olacak. Bunu başarabilmemiz için istihdamda kadın oranını yükseltmemiz gerekiyor. Teknolojide Kadın Hareketi Projesi kapsamında büyük bir yarışma, yine Gaziantep'ten başlıyor. Korkmadan büyük bir mücadele ve inançla bu projenin içinde olabilmenizi ve bu işin eğitimini alabilmenizi çok önemsiyoruz. Türkiye'de kadınları iletişim teknolojilerinin sunduğu imkanlarla tanıştırarak, kadınların çalışma hayatına katılımlarını ve girişimcilik kapasitelerini artırmayı amaçlayan Teknolojide Kadın Hareketi projesi kapsamında, 43 gün sonra başvuru süresi tamamlanacak yarışmanın geri sayımını başlatıyoruz”

“Türkiye’nin kadın girişimci gücünü harekete geçiriyoruz”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, kadınların ekonomik hayatın dışında bırakılmasının, tüm toplumlarda iş gücüne dâhil olmayan toplam nüfusu yıldan yıla katladığına, sosyal ve ekonomik gelişimi tehdit ettiğine dikkat çekti. Timuray, şöyle devam etti:
“Dünyada yüzde 50'yi bulan kadınların işgücü katılımı, ülkemizde yüzde 30 seviyesinde. Kadın potansiyelini ekonomiye kazandırmak üzere çözüme katkı sağlayabilecek tüm ortakların omuzlarında önemli bir sorumluluk bulunuyor. Türkiye Vodafone Vakfı olarak, çalışmayan kadınları ev ortamından bağımsızlaştırarak ekonomik hayata, üretime dâhil etmek, işgücündeki kadınlara ise eğitim yoluyla farklı ufuklar kazandırarak, hedeflerini ve girişimci ruhlarını yükseltmek gayesiyle Teknolojide Kadın Hareketi Projesi’ni hayata geçirdik. Kadınlara sunduğumuz desteğin, Türk toplumunun sürdürülebilir gelişimine ve refahına sunduğumuz destekle eşdeğer olduğu bilinciyle, kadının ekonomik hayattaki varlığına ilişkin öncelikle önyargıları, ardından engelleri kaldırmak üzere önemli çalışmalar yürüttük. Şimdi, teknolojiyi en verimli şekilde kullanarak iş fikri geliştirmeyi başaran kadınlarımıza can suyu sermayesi sağlayacağımız yarışmamızı başlatıyoruz”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun