Kariyer 29 HAZİRAN 2011 / 18:04

"Teknolojide Kadın Hareketi" başladı

STK’ların da desteğinin alındığı Vodafone Türkiye’nin başını çektiği girişimle birlikte kadınlara teknolojinin ulaştırılması ve ekonomik hayata katılımlarının artırılması hedefleniyor.Dünya çapında kadınların mobil iletişim teknolojileriyle ekonomik hayata katılımını artırmayı hedefleyen mWomen Programına ilişkin protokol, kadın hakları savunucusu ve eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'in eşi Cherie Blair ile Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray'ın katılımıyla imzalandı.

Toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren Timuray, "Bugün kadınlarımız için değer yaratarak, teknoloji kullanımındaki cinsiyet eşitsizliğini kapatmak adına somut bir yola çıkıyoruz" dedi.

Blair'in programın şekillenmesinde büyük rol oynadığını, tüm bu sürecin başlangıç noktasının, Dünya GSM Birliği Kalkınma Fonu (GSMA) ile Cherie Blair Kadın Vakfı'nın küresel çapta yayımladığı "Cep Telefonu ve Kadınlar: Kürsel bir Fırsat Araştırması" raporu olduğunu anlatan Timuray, şunları kaydetti:

"Araştırmanın bulguları ışığında, mWomen dünya örnek uygulamaları somut ve sürdürülebilir programlar oluşturarak, kadınlarımızı mobil teknolojilerle tanıştırmayı ve bu yolla sosyal ve ekonomik hayata tam katılımlarını sağlamayı amaçlıyoruz. "

“Refah düzeyi artacağı halde kadınların çalışmasını engelleyecek erkek olacağını sanmıyorum”

Cherie Blair de, teknolojinin dünyada çok belirleyici bir unsur haline geldiğini ve insanların yaşamlarının her yönünü değiştirip dönüştürdüğünü anlattı. Kadınların potansiyellerinin engellenmemesinin büyük bir refah ve ekonomik gelişme sağlayacağını dile getiren Blair, kadınların dünyadaki 1,2 milyar az gelirlinin yüzde 70'ini oluşturduğunu, birçok ülkede kadınların eğitime, mali hizmetlere, teknolojiye erişimlerinin engellendiğini, çalışma haklarının ellerinden alındığını anlattı.

Blair, bunun sadece o kadınlara değil tüm topluma zarar verdiğine işaret ederek, "Kadınların toplumda etkin olarak yer almaları hem aile hem de erkekler için fırsattır. Ben refah düzeyi artacağı halde kadının çalışmasını istemeyecek bir erkek olduğunu düşünemiyorum” dedi.2010 yılında 5,3 milyar cep telefonu kaydının bulunduğunu yani dünya nüfusunun yüzde 90'ının mobil teknolojiye ulaştığını dile getiren Blair, ancak kadın ile erkekler arasında bir teknolojik uçurumun söz konusu olduğunu söyledi.

Blair, "Afrika'da kadınların cep telefonuna sahip olma oranı erkeklere göre yüzde 23 daha düşük. Ortadoğu'da bu biraz daha fazla, Güney Asya'da çok daha az bir oran söz konusu" dedi.

GSMA Kalkınma Fonuyla hazırladıkları raporun yaklaşık 300 milyon kadının gelişmekte olan ülkelerde mobil teknolojilere erişiminin olmadığını ortaya koyduğunu anlatan Blair, "Bu kadınlar, mobil erişim imkanları olmadığı için sosyal ve ekonomik fırsatlardan da yararlanamıyor. Erişimi olan insanların yüzde 85'i ise kendilerini daha özgür hissettiklerini söylüyorlar. Kadınların yüzde 41'i kendi işlerinde cep telefonu kullandıklarında gelirlerinin arttığını dile getiriyorlar. Bundan dolayı cep telefonu kişisel güvenlik, bankacılığa erişim hatta sağlık için bilgi erişimi bağlamında çok önemli bir cihaz. İşte biz kadınlar ve erkekler arasında bu teknoloji uçurumunu kapatmalıyız" diye konuştu.Konuşmaların ardından gerçekleştirilen panelde konuşan, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Gülden Türktan, şimdiye kadar kadınları desteklemek için yaklaşık 200 üyenin çabasıyla 2 bin kadın girişimciye ulaştıklarını belirterek, şimdi yapacakları işbirliğiyle daha büyük sayılara imza atabileceklerini söyledi.

Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise yapılan bir araştırmanın her 100 kişiye eklenecek 10 ilave mobil telefonun milli gelirde binde 6 artışa neden olduğunu gösterdiğini dile getirerek, dolayısıyla kadınlara sağlanacak mobil erişim imkanının ekonomiye büyük katkısı olacağını ve fırsatlar yaratacağını söyledi.

Toplantıda daha sonra taraflar, Cherie Blair Vakfı, Vodafone Vakfı, KAGİDER ve TBV arasındaki işbirliğine ilişkin protokolü, tablet bilgisayara imza atarak kayıt altına aldı.

mWomen Global Programı nedir?

Program, gelişmekte olan ülkelerde, cep telefonu sahibi kadınların sayısı erkeklerden 300 milyon düşük olduğu tespitinden hareketle Ekim 2010’da başladı. Dünya çapındaki araştırmalardan yola çıkan “Kadınlar ve Cep Telefonları: Küresel Bir Fırsat” adlı raporu yayımlayan program, üç yıl içinde cinsiyetler arasındaki bu uçurumu yarıya indirmeyi hedefliyor.

Vodafone Türkiye, programın Türkiye’de yerelleştirme çalışmalarına ilk olarak 8 Mart 2011 Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde farkındalım yaratma gayretleriyle başladı. Türkiye, bu tarihte “Kadınlar ve Cep Telefonları: Küresel Bir Fırsat” raporunu İngilizce dışında bir dile çevirerek yayımlayan ilk ülke oldu. Vodafone Türkiye, haziran ayı başında Güney Afrika’da düzenlenen mWomen Çalıştayı’na da davet edilerek, bu konuda küresel çözümün bir parçası olma yolunda önemli bir rol üstlenmek üzere katılımda bulundu. “Kadınlar ve Cep Telefonları: Küresel Bir Fırsat” raporunun Türkçesine internette www.mwomen.org adresinden erişilebilir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun