Kariyer 10 MART 2012 / 21:34

Teknoloji için teknoloji değil, insan için teknoloji

Teknoloji için teknoloji değil, insan için teknoloji

Fujitsu, ‘Kamu Yararına Teknoloji Günü’ adlı etkinliğinin üçüncüsünü Ankara’da düzenledi. Etkinlikte kamuda verimlilik artışını sağlayan teknolojiler gündeme geldi.Kamu sektöründe iş verimimin artmasına öncülük eden teknolojiler Fujitsu’nun odağında. Bu kapsamda 7 Mart Çarşamba günü Ankara’da gerçekleştirilen etkinliğe Japon Büyükelçisi Kiyoshi Araki, Fujitsu Başkan Yardımcısı Satoru Hayashi, Fujitsu Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Halit Zaim, Intel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Yalım Eriştiren, Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turan Menteş ve Gartner Analisti Halit Aksu katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Fujitsu Başkan Yardımcısı Satoru Hayashi, şu anda iletişim teknolojilerinde “insan odaklı” bir dönemde olunduğuna dikkat çekerek çalışmalarını “İnsan Odaklı Akıllı Toplum” vizyonuyla sürdürdüklerini söyledi. İletişim teknolojilerinin sağlık, ulaşım, eğitim gibi temel hizmet alanlarında bu hizmetlerin kalitesinin yükseltilmesi yönündeki olanaklarını vurgulayan Hayashi, hedeflerine ilişkin olarak bazı açıklamalarda bulundu.

EMEA bölgesinde hedef yüzde 50

"Fujitsu’nun 2011 yılı cirosu 54,5 milyar ABD doları. Japonya halen işimizin yüzde 65’ini oluşturuyor. EMEA (Avrupa, Ortadoğu, Afrika) bölgesi operasyonlarımızın yüzde 25'ini kapsıyor. ayrıca toplam yurtdışı çalışmalarımızın yüzde 35’i yine bu bölgede gerçekleşiyor. Yakın vadede bu rakamı yüzde 50’ye çıkarmak istiyoruz. Bu hedefimiz doğrultusunda ilerlerken çalışmalarımızı insan odaklı bir şekilde sürdüreceğiz. 75 yıldır yeniliğe öncülük eden ve dünyanın üçüncü en büyük bilişim firması olarak yenilikçi çözümlerimizle insan hayatına değer katmaya, yaşam kalitesini yükseltmeye devam edeceğiz" diyen Hayashi, en temel sorunun bilgi teknolojilerinin bize konuda nasıl yardımcı olabileceğini anlamak olduğunu vurguladı.

“Dünyanın en hızlı bilgisayarını ürettik”

Riken ile birlikte 10 petaflop performans kaydederek dünyanın en hızlı bilgisayar unvanını alan K Computer hakkında da bilgi veren Satoru Hayashi, “10 petaflop performans, aynı anda 7 milyar insanın 24 saat boyunca saniyede bir işlem yapması ve bunun 17 gün boyunca sürmesine denk bir ifade. Diğer taraftan bunun hızından ziyade toplumun yararına nasıl kullanılacağı önemli. Biz yine sağlıkta, örneğin ameliyatların simülasyonlarının hızlı sürede yapılmasında, yeni ilaçların keşfinde, yeni materyaller üretiminde, Tsunami tahminlerinde bu bilgisayarı kullanabiliriz” dedi.

Japonya Büyükelçisi Kiyoshi Araki ise konuşmasında, Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmesi vizyonu doğrultusunda çalıştığını ifade etti. 2023 vizyonu çerçevesinde, ekonominin transformasyonun devam etmesi ve bilgi tabanlı ekonomi haline gelmesi gerektiğini vurgulayan Araki, Türkiye’ye Tsunami felaketi sonrası yardımlarından dolayı da teşekkür etti. Araki, bilişim teknolojilerinin risk azaltımı ve felaketlerle mücadele konusunda da ikili işbirliği için ilk adımların atıldığını kaydetti.

M2M konusu gündeme geldi

Fujitsu Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Halit Zaim, "Bilgi işlem teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişim, mobil teknolojilerin sunduğu her yerden bilgiye erişme olanakları ve internet teknolojileri bugün sadece dünyayı değil, günlük yaşantımızı da kökünden değiştiriyor. Bugün internete bağlı olan 4 milyar cihazın 2015'te 15 milyara, 2020'de ise 50 milyar adede çıkması bekleniyor. Sadece insanlar değil, makineler de sürekli birbirine bağlı bir şekilde fonksiyonlarını sürdürüyor" dedi.

1.500 bilim adamı insan için çalışıyor

Fujitsu’nun yıllık 2.8 milyar dolarlık bir AR-GE bütçesi bulunduğunun altını çizen Zaim, Fujitsu’nun, bünyesinde, 1500'ü bilim adamı olmak üzere 14 bin AR-GE mühendisi istihdam ettiğini hatırlattı. Damar Tanıma Sistemi dahil olmak üzere pek çok ürünün patentine sahip olduklarını belirten Zaim, Ayrıca 2011’de 10 Balkan ülkesindeki Fujitsu ofisinin Türkiye’ye bağlanmasının şirketin bu coğrafyaya verdiği önemi gösterdiğini söyledi ve ekledi: “Türkiye’deki başarılı deneyimlerimizi artık bu ülkelere de aktarma imkanımız doğmuştur.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun