Kariyer 23 MAYIS 2012 / 11:11

Teknoloji gençlere istihdam sunacak

Teknoloji ve girişimcilik programı başlıyor

T.C. Kalkınma Bakanlığı, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Intel, gençlerin teknolojiden yararlanıp girişimci bireyler olmasına katkıda bulunma amacıyla Intel Öğrenci – Teknoloji ve Girişimcilik Programı kapsamında 6 bin gence ders verecek.Genç nüfusun, ülkelerin kalkınmasındaki önem yadsınamaz. Türkiye sahip olduğu genç nüfusa rağmen, sahip olduğu yüzde 18'lik genç işsizlik oranıyla dikkat çekiyor. Bu doğrultuda, sürdürülebilir kalkınma sürecinde ülkemizin rekabet gücünün artırılması için genç işsizliğinin azaltılmasınin temel gereksinimlerin başında geliyor.

T.C. Kalkınma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Intel ile Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği'nin ortak çalışmasıyla oluşturulacak programla birlikte gençlerin girişimcilik, eleştirel düşünme, işbirliği ve teknoloji okuryazarlığı gibi 21. yüzyıla özgü beceriler kazanarak girişimcilik algı ve bilgilerini geliştirmelerini sağlamak hedefleniyor. Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Sivil Toplum Kuruluşu üyesi eğitmenler aracılığıyla proje illerinde toplam 6 bin gence eğitim verilmesi hedefleniyor.

15-30 yaş arası gençler Intel Öğrenci - Teknoloji ve Girişimcilik Programı sayesinde girişimcilik, eleştirel düşünme, işbirliği ve teknoloji okuryazarlığı gibi 21. yüzyıla özgü beceriler kazanarak girişimcilik algı ve bilgilerini geliştirebilecekleri gibi internet araçlarını ve ofis uygulamalarını kullanarak, bir fikri formüle etmeyi ve fikirlerini gerçekleştirmek için bir iş planı oluşturup sunmayı da öğrenecekler. Bunun yanı sıra proje kapsamında iş fikirlerini kurgulayan gençlerle sermaye sahibi işadamlarının buluşturulması, düzenlenecek fikir fuarlarında gençlere işadamlarına fikirlerini sunma ve hayata geçirme fırsatı yakalama olanağı sunulacak.

Teknolojiyi üretmenin önemi

Konuyla ilgili konuşan T.C. Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, gelişen ve değişen dünyada teknolojinin ülkelerin rekabet gücünü arttırmaları için önemli bir araç olduğunu, bu araçtan etkin olarak yararlanamayan ülkelerin yarışın dışında kalma tehdidiyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Ceylan, iyi tasarlanmış, toplumun ihtiyacına cevap verebilecek fikirler, internet gibi teknolojik araçlar sayesinde düşük maliyetlerle başarı hikâyelerine dönüşebileceğini belirtirken, teknolojiyi sadece kullanan değil aynı zamanda üreten veya dönüştüren olabilmenin önemine değindi.

Türkiye'nin çok büyük bir genç insan potansiyeli olduğuna değinen Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, buna rağmen genç işsizlik oranının yüzde 18,3 olmasının atlanmaması gereken bir ayrıntı olduğunun altını çizdi. Bu doğrultuda istihdam yaratmanın önemini vurgulayan Aydın, bunun en önemli yollarından birinin girişimcilik programlarını yaygınlaştırmak olduğunu belirtti. İstanbul’da düzenlenen eğitmen eğitimleri ile 7 bölgeden 26 ilden 100 eğitmen yetiştirildiğini anlatan Aydın, şu ana kadar 21 ilde 26 eğitim gerçekleştirilerek 560 gence sertifika verildiğini ifade etti.

Konuya değinen Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği Onursal Başkan Sezai Hazır, gençlerin ekonominin büyük bir gücü olduğunu söyledi. Hazır, “Intel Öğrenci – Teknoloji ve Girişimcilik Programı" ile gençlerin kapasitelerini ve inovatif düşünme kültürünü geliştirmeyi, içlerindeki potansiyelin farkına varmalarını sağlamayı, onları girişimcilerle buluşturmayı amaçladıklarını belirtti. Şirket olarak girişimciliğin altyapısına, girişimcilik ekosisteminin oluşturulmasına ve bu konudaki algının pozitif yönde değiştirilmesine katkı vermeyi sürdüreceklerinin altını çizdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun