Kariyer 02 MAYIS 2012 / 16:05

Startup Weekend yeni fikirlere ev sahipliği yaptı

Startup Weekend yeni fikirlere ev sahipliği yaptı

Startup Weekend yarışmasının İstanbul ayağı 27-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleşirken yatırımcı, girişimci ve akademisyenlerinden oluşan jürinin tercihi ilk yılında 2,5 milyon lira hedefleyen ‘Office Space’ oldu. Özyeğin Üniversitesi ve Microsoft Türkiye ana sponsorluğunda yarışmada, amatör sanatçıların önünü açacak, IMDB’nin müzik dikeyine uygulanmış hali olan Armood.com ikinci seçilirken, konum tabanlı anonim görüntülü sohbet hizmeti Talkdme.com üçüncü geldi.

Startup Weekend kapsamında cuma günü bir araya gelerek, iş fikirlerini hayata geçirmek için çalışmaya başlayan gençler 54 saat boyunca aralıksız ve neredeyse hiç uyumadan çalıştılar. Office Space projesi büyük beğeni kazanırken, proje iş fikri olan ama çalışacak iş yeri olmayan ya da iş yeri açma imkanı bulunmayan girişimcileri, ofislerinde boş yeri olan iş sahipleriyle buluşturmayı amaçlıyor.Projeyle birlikte iş sahipleri, kendi ofislerindeki boş alan ve masaları genç girişimcilere cüzi bir ücret karşılığında kiralayabilecekleri gibi ağ olanakları sayesinde sektörler arası sinerji yaratılması konusunda önemli bir katma değer olacağı belirtiliyor. Office Space projesini yaratan genç ekip, ilk yıl içerisinde 5 bin kişiye hizmet vererek 2,5 milyon lira ciro yapmayı amaçlıyor.

Girişimcilikte önemli olan fikir değil, uygulama

Konuyla ilgili konuşan Prof. Dr. Erhan Erkut, girişimciliğin hem Türkiye hem de dünya için önemine dikkat çekti. Dünyada işsizliğin yüzde 50’nin üzerinde olduğunu söyleyen Erkut, buna karşın şirketlerin istihdam yaratmaktan kaçındıklarının altını çizdi. Bu doğrultuda girişimciliğin çok büyük önem arz ettiğini söyleyen Erkut, gençlere fikirlerini paylaşmaktan korkmamaları gerektiğini belirtti.

Konuya değinen Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Melek Pulatkonak, şirket olarak ülkenin bilişimi tüketen bir ülke olmasından ziyade üreten bir ülke olması gerektiğinin altını çizdi. Pulatkonak, bu inançları doğrultusunda  Türkiye ve dünyada 3’üncü yaşını kutlayan BizSpark programlarıyla girişimcilere teknoloji desteği vererek onların hızla gelişmelerini ve rekabetçi olmalarını hedeflediklerini söyledi. Grupanya, Trendyol, Pabbuc.com gibi başarılı BizSpark örneklerinden bahseden Pulatkonak,  aynı şekilde Açık Akademi projesi'yle de uygulama pazarında kendine bir yer edinmek isteyen girişimcilere destek vermeye devam ettiklerini ifade etti.

Hayaller gerçeğe dönüşüyor

Girişim Fabrikası Boot Camp’e doğrudan dahil edilen ilk üçe giren ekipler, iş fikirlerini gerçeğe dönüştürme yönünde büyük bir fırsat elde ettiler. Ayrıca bu üç takıma Microsoft tarafından birer Windows Phone ve üçer adet Webrazzi StartUP Summit bileti hediye edildi. Bunun yanı sıra Girişim Fabrikası Boot Camp’e dahil edilen ekipler iki haftalık bir kampa alınacaklar.

Yarışma hakkında daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun