Kariyer 11 KASIM 2009 / 08:29

Spitzer, düzensiz bir gezegen sisteminde kıpırdayan bir yıldızı gözlemledi

NASA'nın Spitzer Uzay Teleskopu, yörüngesel kıpırdanmaları olan genç bir yıldıza rastladı

NASA'nın Spitzer Uzay Teleskopu, yörüngesel kıpırdanmaları olan genç bir yıldıza rastladı


Gezegenlerimiz, etrafında çevrelenecek olan yörüngeleri sabitlemek için yollarını bulmadan önce, huzursuz çocuklar gibi yerlerinde duramıyorlardı. NASA'nın Spitzer Uzay Teleskopu, buna kanıt olarak yörüngesel kıpırdanmaları olan genç bir yıldıza rastladı. Ayrıca yıldızın etrafındaki genç gezegenlerin kıpırdanmaları, bu yeni yıldızı büyük bir toz bulutu içinde bırakıyor.

Science Daily kaynaklı habere göre, HR 8799 isimli yıldız güneşten daha genç ve daha büyük. Arizona Üniversitesi Spitzer takımının yetkilisi Kate Su, yıldızın etrafındaki büyük toz bulutunun olağandışı olduğunu söyledi. Tozun, daha küçük kuyruklu yıldızların birbirleriyle çarpışması sonucu oluştuğunu vurgulayan Su, bir zamanlar güneş sistemimizdeki gezegenlerin sabit yörüngelerini bulmaları için yer çekiminin etkisiyle etrafındaki küçük yıldızlara çarparak, benzer bir toz bulutu oluşturduğunu iddia etti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun