Kariyer 30 OCAK 2013 / 16:59

SolidWorks 120 mühendise eğitim verdi

SolidWorks, Türkiye genelinde seçilen 120 mühendise  endüstriyel tasarım alanında eğitim verip “altın bilezik” kazandırarak, iş imkanları sundu. Türkiye’de artan tüketimi dengelemek için üretimi de arttırmanın en kestirme yolu endüstriyel tasarımdan geçiyor. Demir çelikten mobilyaya, otomotivden makineye kadar pek çok sanayi üretiminin alt yapısını endüstriyel tasarım oluşturuyor. Ve bu alt yapıyı sağlamak için de “nitelikli iş gücü” konusu her geçen gün daha fazla ön plana çıkıyor.

Uzun yıllardır Türkiye’de sunduğu 3 Boyutlu tasarım yazılımı çözümleriyle endüstriyel üretim alanında hizmet sunan SolidWorks, “Sadece Tüketen Değil, Tasarlayan ve Üreten Türkiye” misyonuyla gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile, hem 120 mühendisin eğitilip iş bulmasını, hem de yaratılan iş gücü sayesinde ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyor.

SolidWorks tarafından Yenibiris.com ve Bilişim Eğitim Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen eğitim ve istihdam projesine 860 mühendis başvurdu ve yapılan değerlendirme sonucunda 120 mühendis projeye katılmak üzere seçildi. Eğitimler İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir ve Konya’da olmak üzere açılan 10 farklı eğitim sınıfında gerçekleştirildi. Eğitim süresince SolidWorks 3 Boyutlu Tasarım Yazılımı eğitimi alan mühendisler, ayrıca Yenibiris.com tarafından mülakat teknikleri konusunda da eğitildiler. Eğitim sonunda ise “CSWA – Certified SolidWorks Associate” sınavına girerek sertifikalarını aldılar.

Eğitimlerini tamamlayan mühendisler daha sonra iş mülakatlarına yönlendirilerek istihdam edilmeye başlandılar. Eğitim sonunda sertifikasını alarak çalışmaya başlayan Sibel Bilgin şöyle konuştu:
“Aslında ülkemizdeki en büyük sorunlardan biri işsizlik olarak görülse de sanırım temel problem, işveren için doğru kişiyi bulmak, çalışan için doğru işi bulmakta yatmakta. İşsizlikten ne kadar çok yakınan varsa aynı zamanda kalifiye eleman bulamamaktan şikayet eden çok sayıda işveren olduğu da bir gerçek. SolidWorks tarafından gerçekleştirilen bu proje ile, bu sorunun çözümüne katkı sağlamaya yönelik başarılı bir projeye imza attığınızı düşünüyorum. SolidWorks tarafından gerçekleştirilen bu eğitim ve istihdam projesi sonunda hem 3 Boyutlu Tasarım Yazılımı öğrenerek sertifika aldım, hem de eğitimi tamamlar tamamlamaz ben ve sınıftaki diğer arkadaşlarımdan bazıları hemen iş bulduk. Ayrıca diploma ve iş sahibi olmanın ötesinde, böylesi önemli bir misyonu olan “Tasarlayan ve Üreten Türkiye” sosyal sorumluluk projesinin içinde yer almaktan büyük mutluluk duyuyorum.”

SolidWorks Türkiye ve Yunanistan Bölge Yöneticisi Murat Tüzüm gerçekleştirdikleri projeyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
“Türkiye`nin 2023 vizyonu doğrultusunda, sadece pazarlayan ve tüketen bir ülke konumundan çıkıp tasarlayan ve üreten ülke olma konumuna geçmemiz için bu alanda yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız var. İmalat sektörünün nitelikli iş gücü açığına çözüm olması için bu projeyi hayata geçirdik. Türkiye’nin dört bir yanındaki pek çok şehirden başvuran 860 adayı büyük bir titizlikle değerlendirdik. Projeye katılan 120 mühendisin önümüzdeki yıllarda gerçekleştirecekleri yenilikçi tasarımlarla ülke üretimine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

SolidWorks Türkiye olarak Sosyal sorumlulukları çerçevesinde gerek üniversitelere gerekse ilgili kurumlara sponsor olduklarını bildiren SolidWorks Türkiye Pazarlama Uzmanı Simge Akarsu ise,
“Bu yıl Yenibiriş.com ve Bilişim Eğitim merkezinin de destekleriyle organize ettiğimiz eğitim ve istihdam projemiz ile; hem sektörümüze tecrübeli eleman arayışlarında yardımcı olmak hem de mühendislere bir altın bilezik daha kazandırmak istedik. Hedefimiz, eğitim alarak istihdam edilen mühendis sayısını her yıl arttırarak bu sosyal sorumluluk projesini önümüzdeki yıllarda da sürdürmek”

dedi.
ETİKETLER : SolidWorks
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun