Kariyer 12 ARALIK 2012 / 15:15

Şirketler esnek çalışma modelini benimsemeye başladı

Polycom’un İngiltere’de bin ofis çalışanı üzerine yaptığı bir anket çalışmasına göre, son 10 yılda evden çalışanların oranı 19 puanlık artışla yüzde 21’den yüzde 40’a yükselirken, işverenlerin anne-babalar için esnek çalışma seçeneği sunma oranı ise 16 puanlık artış ile yüzde 28’den yüzde 44’e ulaştı.Yine aynı dönemde ofis çalışanlarının dizüstü kullanım oranı ise üç kat artarak yüzde 46’ya, daha üretken ve verimli olmalarına yardımcı olduğunu düşündükleri için video konferans kullanımı ise yaklaşık iki kat büyüyerek yüzde 42’ye ulaştı. Araştırmaya göre, İngiltere’de işverenlerin neredeyse yarısı esnek çalışma opsiyonu sunarken, çalışanların dört biri daha da esnek çalışma saatleri talep ediyor.

Avrupa’da gün geçtikçe yaygınlaşan esnek çalışma modelinin artık Türkiye’de de benimsenmeye başladığını söyleyen Polycom Türkiye Ülke Müdürü Haluk Şarman sözlerine şu şekilde devam etti,
“Eskiden esnek çalışmanın, sadece iş ve özel hayat dengesini kurmayı sağladığı, seyahat masrafını azalttığı, zamandan tasarruf sağladığı ve böylece çalışanların yararına olduğu düşünülürdü. Oysa esnek çalışma stratejisi, çalışanların üretkenliğini arttırırken, aynı zamanda video işbirliği ile insanların her yerden kolayca birbirine bağlanabilmelerini sağladığı için şirketler için de büyük yararlar sağlıyor. Esnek çalışma modeli ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Yeni fikir ve teknolojileri kolayca kabullenen genç bir popülasyona sahip olması Türkiye için büyük avantaj. Bu durum özellikle 2013 yılında bilgi ve iletişim teknolojileri alanında daha hızlı büyümeyi tetikleyecek. 2012 yılının ana trendleri olan kurumsal mobilite ve bulut üzerinden bilgisayar kullanımı gibi alanlar için fırsatlar yaratacak. Özellikle BT departmanlarında giderek artan bir yükselme eğilimi gösteren esnek çalışma uygulamaları, gelecek dönemde de devam edecek. BYOD (Bring Your Own Device- Kendi Cihazını Getir) kavramı, BYOA’a (Bring Your Own Application – Kendi Uygulamanı Getir) dönüşecek, BYOD popüler hale geldikçe, insanlar alışkın oldukları uygulamaları kullanmak isteyecekler. Bilgiye her yerden her zaman erişilebilmesiyle birlikte, giderek daha fazla kişi veri toplamanın faydasının farkına varacak ve başarıyı daha etkin ölçebilen çözümlere yatırım yapmak isteyecek”

İş-Yaşam dengesini geliştirmek isteyenler için öneriler

• Kalabalık toplu taşıma araçlarıyla ya da kendi arabanız ile trafikte geçirdiğiniz saatler iş temponuzu olumsuz etkiler. Çalışma saatlerinizi değiştirmek, işe bir saat erken gidip, erken çıkmak siz, ekibiniz ve aileniz üzerinde harika bir etki yaratabilir.

• Toplantılarınızı video konferans aracılığıyla yaparak hem yolda geçireceğiniz vakitten, hem de ulaşım masraflarından tasarruf edebilirsiniz.

• Yarı zamanlı ya da esnek çalışma saatli iş modeli ile çalışma günlerinizi ve saatlerinizi kendiniz belirleyebilir, böylece derslerinize ya da ailenize daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

• Yeni doğum yaptığınız için ya da başka bir sebep dolayısıyla bir süreliğine evde kalmanız gerekse bile, uzun vadede kariyerinizi riske atmayın. Çalışmaya ara vermek yerine, çalışma saatlerinizi azaltacak farklı bir formül geliştirmeye çalışın.

• Rahatlayın. Sizi gerçekten deşarj eden şey, çalışmadığınız zamanlardır. Çalışırken dinlenmeyi de ihmal etmeyin.

• İşte her tamamladığınız bir görevin sizi arkadaşınızla buluşmaya bir adım daha yaklaştırdığını bilmek, zaman yönetiminizde harikalar yaratacaktır.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun