Kariyer 30 MAYIS 2011 / 09:29

Şirketler çalışanlarını en fazla bayramlarda ödüllendiriyor

Yapılan anketin sonuçlarına bakıldığında şirketler en çok bayramlarda performansa dayalı olmayan ödül vermeyi tercih ederken hediye çeki vermek en çok gidilen uygulama olarak öne çıkıyor.İş yaşamında performansa dayalı olmayan özel ödüller, çalışanların motivasyonunu artırmada önemli rol oynuyor. Yenibiris.com ülkemizdeki özel ödül uygulamaları konusunda bilgi alma amacıyla internet sitesinde bir anket yaptı.

Aday ve işveren tarafından ankete cevap veren 276 kişi şirketlerindeki uygulamalar hakkında soruları yanıtladı. Verilen cevaplarda bayram, doğum günü, doğum, evlilik, aynı şirkette doldurulan uzun hizmet süreleri ve yılbaşı bu uygulamaların yoğunlaştığı dönemler olarak öne çıktığı görüldü.

Şirketinizde performansa dayalı olmayan ödül (hediye vermek, idari izinli saymak vs.) uygulaması var mı? En çok hangisi için uygulanıyor?En çok tercih edilen uygulamalar arasında hediye/hediye çeki/hediye sepeti, gıda-erzak paketi, ikramiye, izin ve dışarıda yemek gibi ödüller öne çıktı. Şirketlerin çevreci yaklaşımlarını ön plana çıkarmak amacıyla son dönemlerde küçük bir oranla da olsa kişi adına fidan dikimi yaptığı da görüldü.

Çiçek, plaket gibi manevi hediyelere oranla, gıda, hediye çeki, altın gibi maddi değeri olan hediyelerin şirketler tarafından daha çok tercih edildiği ortaya çıktı. Özellikle doğum günlerinde kişilere verilen izinler son günlerde en çok tercih edilen ödüller arasında. Şirket için motivasyonu ve ekip ruhunu ortaya çıkarmak adına yapılan dışarıda yemek organizasyonları da çalışan motivasyonunu artırmada önemli rol oynuyor.

Performansa dayalı olmayan ödül olarak en çok hangisi tercih ediliyor?Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, anket sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “Şirketlerin en değerli kaynağının insan olduğu görüşü yaygınlaştıkça, performansa dayalı olmayan ödüllendirme sistemlerine örneklerin şirketler arasında daha da çoğalmasını bekliyoruz. Bu tip uygulamalar, şirketlerin çalışanlarına değer verdiğini gösteriyor ve sağladığı motivasyonla şirketlere verim artışı olarak geri dönüyor. Aslına bakılırsa, her iki tarafın da bu uygulamalardan memnun olduğunu söyleyebiliriz.”
ETİKETLER : yenibiriş.com
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun