Kariyer 22 TEMMUZ 2010 / 09:27

Satış temsilcileri revaçta

Yenibiriş İstihdam Raporu'na göre 2010’un ikinci üç aylık döneminde de en çok aranan pozisyon satış temsilcisi oldu.

Yenibiriş İstihdam Raporu'na göre 2010’un ikinci üç aylık döneminde de en çok aranan pozisyon satış temsilcisi oldu.


Yenibiris.com, üç aylık "Yenibiriş İstihdam Rapor"larıyla istihdam alanında yaşanan değişiklikleri göz önüne seriyor. En fazla ilan yayınlanan ve en fazla başvuru alan sektör ve pozisyonları bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştıran Yenibiris.com, iş arayan adayların profiline dair detaylı bilgiler de veriyor.

2010 yılının ikinci üç ayına dair sonuçları veren son rapora göre iş dünyası en çok "satış temsilcisi" aradı. Geçen yılın aynı döneminde en fazla rağbet gören de aynı pozisyon olmuştu. Geçen yılın aynı dönemindeki sıralamada daha gerilerde olan muhasebe elemanı ise bu yılın ikinci çeyreğinde üçüncü sıraya yükseldi. Geçen yıl ilk on pozisyon arasında yer almayan yönetici asistanı ilanlarında da bu yıl artış görülüyor.

2010'un ikinci çeyreğinde ilan şampiyonu hizmet sektörü Rapordaki verilere göre, 2009 yılının aynı döneminde alt sıralarda yer alan hizmet sektörü 2010'da en fazla ilan yayınlanan sektör oldu. Geçen sene en çok ilan yayınlanan sektörlerden olan perakendecilik-toptancılık ve sağlık-tıp sektörleri bu yılın ikinci çeyreğinde de ilk üç sektör arasında yer aldı.

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, raporda yer alan sonuçları şöyle değerlendiriyor: "En fazla ilan yayınlanan pozisyonların başında gelen satış, liderliğini bu yıl da sürdürüyor. Hangi sektörde olursa olsun işletmeler rekabette öne geçebilmek için satış kadrolarını güçlendirmek durumunda. Sektör olarak baktığımızda en fazla ilanın, hizmet sektöründeki şirketler tarafından yayınlandığını görüyoruz. Bu durum hizmet sektörünün Türkiye'deki hızlı gelişimini ve buna paralel artan istihdam ihtiyacını gösteriyor. Geçen yılın aynı dönemine göre gözlemlediğimiz bir başka değişiklik muhasebe alanında ilan sayısının artması. Muhasebenin aynı zamanda bu yıl adayların en fazla başvuru yaptığı pozisyonların başında gelmesi ise bu alanın yeniden popüler olmaya başladığını gösteriyor."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun