Kariyer 29 MART 2010 / 12:07

"Sapan yıldızı" sonunda keşfedildi

Jüpiter'in 5 katı büyüklüğündeki cüce yıldız üstümüze asteroid fırlatıyormuş meğer.

Jüpiter'in 5 katı büyüklüğündeki cüce yıldız üstümüze asteroid fırlatıyormuş meğer.


NASA, dünyada ortalama her 26 milyon yılda bir asteroid çarpması sonucu yaşanan toplu yıkımların en büyük şüphelisini bulduğunu açıkladı. Jüpiter'in 5 katı büyüklüğünde olan kahverengi cüce statüsündeki bu yıldız, dünyanın güneşe olan uzaklığının yaklaşık 25 bin katı uzaklıktaki bir yörüngede güneş sistemini çevreleyerek hareket ediyor. AB Pictoris adlı genç bir yıldızın yörüngesinde dönen yıldız, yalnızca kızılötesi frekansta görüntülenebiliyor.

Güneş sisteminin yaklaşık 150 ışık yılı uzağındaki dolanıp duran yıldızın, neden olduğu yerçekimi etkisiyle yine güneş sisteminin bir o kadar uzağında yer alan Oord Bulutu içinden dev asteroid ve buz parçalarını kendi üzerine çektiği ve güneş sistemine yönlendirdiği düşünülüyor. Uzmanlar, dünyaya gelen göktaşlarının önemli bir bölümünün Oord bulut içinde aynı bölgelerden geldiğinin tespit edildiğini ve bunun da akıllarındaki ihtimali kuvvetlendirdiğini dile getiriyorlar.

Yıldız, araştırmacılar arasında "Nemesis" veya "The Death Star" takma adıyla çağrılıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun