Kariyer 20 OCAK 2009 / 13:05

Sağlıkta istihdam tam yol ileri

Kariyer.net’te sağlık sektörüne ait 359 ilana üç ay içinde 215 bin başvuru yapıldı.

Kariyer.net’te sağlık sektörüne ait 359 ilana üç ay içinde 215 bin başvuru yapıldı.

Kariyer.net, sağlık sektörüne yönelik elde ettiği rakamları açıkladı. Platformun açıkladığı istatistiklere göre 2008’in Eylül, Ekim ve Kasım aylarında yayınlanan 359 ilana yaklaşık 215 bin başvuru yapıldı.


Nitelikli eleman ihtiyacının yoğun olduğu sektörde geçtiğimiz bir yıl içinde en çok aranan pozisyonlar ise satış temsilcisi, tıp doktoru ve hemşire olarak sıralandı. Kariyer.net içinde yer alan tüm ilanların yüzde 6’sını oluşturan sağlık sektörüne yönelik ilanlarda en çok aranan pozisyon yüzde 37 ile satış temsilcisi oldu. Tıp doktorunun yüzde 19 ile ikinci sırada yer aldığı listede üçüncülüğü ise yüzde 10 ile hemşire ilanları aldı. En çok aranan ilk on pozisyon listesinin geri kalanı ise yüzde 8 ile muhasebe elemanı, yüzde 7 ile tıbbi mümessil, yüzde 5 ile satış müdürü, yüzde 4 teknik servis elemanı, yüzde 4 ile teknisyen, yüzde 3 ile pazar geliştirme müdürü ve yüzde 3 ile muhasebe sorumlusu olarak sıralandı. Kariyer.net’te yer alan sağlık sektörü ile ilgili ilanlara 2008 yılında yapılan başvuru sayısında da satış temsilcisi pozisyonu ağırlık kazandı. 1 milyon 340 binden fazla başvurunun yapıldığı bu pozisyonunu, yaklaşık 512 bin başvuru ile muhasebe elemanı izledi. Yaklaşık 350 bin başvurunun yapıldığı tıbbi mümessil ve 255 binden fazla başvuru alan muhasebe sorumlusu ilanları da Kariyer.net kullanıcılarının ilgi odağı oldu. Başvurularda en çok dikkat çeken diğer pozisyonlar ise yaklaşık 7 bin başvuru ile tıp doktoru ve 9 bin başvuru ile hemşire olarak şekillendi.


Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Sağlık sektörünün ekonomik durgunluktan en az etkilenen sektörlerin başında geldiğini söyleyebiliriz. Çünkü ilaç şirketleri ve özel hastanelerden oluşan sağlık sektörü, insanların kriz dönemi de olsa erteleyemeyecekleri zaruri bir ihtiyaca yanıt veriyor. Özel hastaneler cephesinde birkaç kuruluş krizden etkilenmiş olsa da sektörün geneline baktığımızda hareketlilik sürüyor. Bu da sektörün eleman talebini artırıyor. Kariyer.net olarak sağlık gibi kritik önem taşıyan bir sektörün nitelikli eleman ihtiyacının karşılanmasında önemli bir rol oynuyoruz."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun