Kariyer 26 KASIM 2010 / 12:33

Rusya uzaydaki çöpleri toplamak için 2 milyar dolar harcıyor

Ülkemizdeki bazı belediyeler haftada bir gün çöp topluyor; sanırız Ruslar işi biraz abartıyor.

Ülkemizdeki bazı belediyeler haftada bir gün çöp topluyor; sanırız Ruslar işi biraz abartıyor.


Uzaya gönderilen uyduların haberleri geliyor sıkça. Ancak yıllardır giden ve işlevini yitiren yapay uydulardan bir daha haber alınamıyor. Alınsa da pek önemsenmiyor. Ancak Rusya olası uzay kazalarını önlemek için uzayda başıboş gezen ‘çöpleri' toplamaya karar verdi.

Rusya'nın uzay çöplerini toplanması için 2 milyar dolar harcayacağı açıklandı. Space Daily'de yer alan habere göre, Rus uzay şirketi Energia, 15 yıl boyunca Dünya yörüngesinde gezecek bir platform oluşturuyor. Platform, eski uyduları yörüngede toplayarak dünyaya indirecek.

Nükleer enerjiyle çalışacak platformun 2020'de tamamlanarak testlere başlanması ve planlar dahilinde gidilirse 2023'te tamamen çalıştırılması hedefleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun