Kariyer 24 ARALIK 2012 / 11:45

RIM Türkiye’deki uygulama geliştiricilere yönelik BlackBerry 10 etkinliği düzenledi

İstanbul’da ilk defa uygulama geliştiricilere yönelik bir etkinlik düzenleyen RIM, platformdaki yenilikler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen 50’den fazla uygulama geliştiriciye yeni platformun sunduğu özellikleri öğrenme ve platformu deneyimleme imkânı tanıdı. Konuyla ilgili konuşan etkinliğin ana konuşmacısı olan BlackBerry Uygulama Geliştirme Uzmanı Luca Filigheddu, Türkiye’deki uygulama geliştiricilerin hem etkinliğe, hem de BlackBerry 10’a gösterdiği ilginin buradaki ekosistemi geliştirmeye yönelik bağlılıklarının en önemli göstergesi olduğunu söyledi.

Türkiye’nin de bağlı olduğu, RIM Güneydoğu Avrupa Bölgesi Genel Müdürü Alberto Acito ise uygulama geliştiricilerin 30 Ocak’taki tanıtım öncesinde BlackBerry 10 platformunu ilk kullananlar arasına girmeleri için müthiş fırsatlar bulunduğunun altını çizdi. Acito sözlerini şöyle sürdürdü:
“BlackBerry platformunda uygulama geliştirenler, iOS platformuna göre ortalama olarak uygulama başına aylık yüzde 4, Android platformuna oranla ise yüzde 40 daha fazla gelir elde ediyorlar. Yani uygulama geliştiricilerin BlackBerry platformunu kullanmaları için çok büyük bir nedenleri var. Biz de, onların BlackBerry 10 platformunda başarılı uygulamalar geliştirmeleri için ihtiyaç duyabilecekleri her şeyi temin etmek istiyoruz. BlackBerry 10 tanıtımı ile eşzamanlı olarak en mükemmel uygulamaları görücüye çıkarmalarına yardımcı olmak amacıyla onlara test cihazları, çeşitli uygulama geliştirme araçları ve platforma erken erişim gibi birçok destek sağladık”

BlackBerry 10 SDK Paketi

RIM kısa süre önce, uygulama geliştiricilere yönelik SDK paketinin son güncellemesini duyurdu. Son sürüm araçlar, tamamlayıcı öğeler ve API’ler içeren paket, uygulama geliştiricilerin BlackBerry 10 platformu için çok yönlü, sosyal ağ entegrasyonu kuvvetli, mükemmel uygulamalar yaratmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Native C/C++ VE Qt üzerinden uygulama yazan geliştiriciler, diğer platformların aksine, BlackBerry Cascades kullanarak zengin görsellik içeren, BlackBerry Hub gibi öğeler ile entegre uygulamalar üretebilirler. HTML5 kullanan geliştiriciler ise, BlackBerry WebWorks aracılığı ile BlackBerry 10 cihazları için yüksek performanslı ve çok yönlü uygulamalar yazabilirler. BlackBerry 10 uygulama geliştirme araçları aynı zamanda Adobe AIR üzerinden uygulama yazma ya da Android platformu için geliştirilmiş uygulamaları BlackBerry 10 platformuna kolayca adapte etme imkanı da sunuyor.

BlackBerry 10 uygulama geliştirme araçları ile yazılmış uygulamalar, BlackBerry 10 işletim sistemini destekleyen akıllı telefonların yanı sıra, platform PlayBook için aktif olduğunda BlackBerry PlayBook tabletlerinde de kullanılabilecek. Uygulama geliştiricilere daha fazla BlackBerry 10 özelliği sağlamak amacıyla SDK paketlerinin tümü önümüzdeki aylarda güncellenecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun