Kariyer 23 OCAK 2012 / 09:02

RIM CEO’ları Lazaridis ve Balsillie istifa etti

RIM CEO’ları Lazaridis ve Balsillie istifa etti

Yatırımcıların baskısına dayanamayan ikili birlikte yürüttükleri CEO’luk ve başkanlık görevinden ayrıldı. 2007 yılında şirkete katılan Thorsten Heins, CEO ve başkanlık görevine getirildi.2011 yılı BlackBerry üreticisi Research in Motion için pek de iyi geçmedi. Şirketin Nokia ve Samsung gibi devlere satılabileceği konuşulurken, yatırımcıların baskısı Mike Lazaridis ve Jim Balsillie’yi koltuğundan etti.

Pazar günü yapılan açıklamaya göre, daha önce Siemens’te çalışan ve 2007 yılında Kanadalı şirkete katılan Thorsten Heins yeni CEO ve başkan oldu.

Yaklaşık 20 yıldır ortak olarak hem başkanlık hem de CEO’luk görevini yürüten Lazaridis ve Balsillie, geçtiğimiz yıl Android’in de etkisiyle önemli mesafe kateden Samsung ile akıllı telefona farklı bir form kazandıran Apple karşısında başarısız oldu.

“Artık liderliğin değişme zamanı geldi”

Yatırımcılar dönüşümcü bir liderin gelmesini istediklerini vurgularken eski CEO Lazaridis de benzer bir açıklama yaparak veda etti. Her başarılı şirketin gelişiminde, kurucuların yeni liderliğe ihtiyaç duyulduğunu fark ettiği dönemin olduğunu aktaran Lazaridis, “Jim ve ben de yönetime gittik ve o zamanın şimdi geldiğini bildirdik” dedi.

Blackberry 7’nin piyasada olduğunu, PlayBook 2.0’ın Şubat ayında, BlackBerry 10’un da bu yılın sonunda piyasaya sürüleceğini aktaran Lazaridis, “Jim, yönetim ve ben yeni liderin Thorsten Heins olması konusunda hemfikiriz” açıklamasında bulundu.

1984 yılında şirketi kuran Lazaridis ve 1992 yılında şirkete katılan Balsillie’nin yönetimde kalmaya devam edeceği bilgisi verildi.

[caption id="attachment_41757" align="alignnone" width="455" caption="RIM yeni CEO'su Thorsten Heins"][/caption]

Heins şirketi bu zor durumdan çıkarabilir mi?

Uzmanlar, Siemens’te çalışan ve 2007 yılında Kanadalı şirkete katılan Thorsten Heins’ın henüz kapalı bir kutu olduğuna işaret ediyor. Mühendis olan Heins’ın şirketi bu zor durumdan çıkarmasının kısa vadede zor olduğu bilinirken, BlackBerry’nin bir mühendisten çok farklı stratejiler geliştirecek bir lidere ihtiyacı olduğuna dikkat çekiliyor.

BlackBerry ile dünya çapında başarı yakalayan şirket, özellikle tablet piyasasında beklediğini bulamadı. Her şeyden önce BlackBerry’nin marka haline gelmesini sağlayan e-posta servisinin tabletlerinde kullanılamaması tüketicilerde büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Playbook, sadece yanında bir BlackBerry telefon varsa e-postaları senkronize ederek alabiliyor.

Ayrıca bu yıl gerçekleşen ve 4 gün süren sistem arızası nedeniyle BlackBerry cihazları kullanılamaz hale geldi ve şirket önemli bir güven kaybı yaşadı.
YORUMLAR
kaan ozcan 24 OCAK 2012 / 02:40 0 0
Herseyden once flash player sorununu cozsunler
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun