Kariyer 30 ARALIK 2009 / 15:08

Pluton'a giden yolda rekor başarı

Pluton bağlantılı New Horizons aracı, fırlatıldıktan yaklaşık 4 yıl sonra Pluton'a artık daha yakın.

Pluton bağlantılı New Horizons aracı, fırlatıldıktan yaklaşık 4 yıl sonra Pluton'a artık daha yakın.


Saatte yaklaşık 50 bin km yol alan araç, şimdilerde dünyadan çok uzakta. Pluton'a ilk uçuşu yapacak olan uzay aracı, güneş sistemi içindeki Kuiper Kuşağı'nda gezinen irili ufaklı gezegenleri ve diğer nesneleri gözlemleyecek.

Araç süratle yol alırken, 2015 Temmuz'da Pluton'la yapacağı randevuyu bekliyor.

New Horizon'un aslında yapacağı pek çok iş, 14 Temmuz 2015'e yaklaşılan dokuz gün boyunca, Pluton'a yaklaşıldığında ve gezegeni geçtikten sonra başlayacak. Bu zaman süresinde, araç 4.5 gb'lık veri elde edecek ve bu verinin her birini 4 bucuk saatte dünyaya gönderecek, bu işlemin ise aylarca sürmesi bekleniyor.

Bu temel görevi yerine getirdikten sonra, araç önceki Pioneer ve Voyager misyonlarının ayak izlerini takip ederek daha da uzaklara yol alacak.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun