Kariyer 20 AĞUSTOS 2009 / 13:20

Perakende sektörü temsilcileri biraraya geldi

Secretcv.com’un geleneksel ‘Sektörel Bakış’ toplantılarından sonuncusu 13 Ağustos’ta perakende sektörüne yönelik gerçekleştirildi.

Secretcv.com’un geleneksel ‘Sektörel Bakış’ toplantılarından sonuncusu 13 Ağustos’ta perakende sektörüne yönelik gerçekleştirildi.


Toplantıda "Perakende sektöründe performans değerlendirme ve uygulanan ücret sistemleri" sektör temsilcileri tarafından ele alındı.27 firmanın katıldığı ve üç oturumda tamamlanan toplantıda performans yönetim sistemi modelini yetkinlik ve hedeflerle birlikte yöneten olup olmadığı, performans kriterlerini seçerken karşılaşılan zorluklar, sistemin entegre olduğu diğer ik sistemleri (ücret, bonus, eğitim, kariyer...) 360 derece uygulaması, performans değerlendirme sürecinde IT uygulamaları, ücret sistemi uygulamaları, ücretin ve yan hakların motivasyondaki önemi üzerinde durulan başlıklar oldu.

Performans değerlendirme sisteminin kurulması için destek-zaman ve sabır şart

Gerçekleştirilen toplantı sonucunda perakende sektöründe performans değerlendirme sistemlerinin çok eski bir geçmişinin olmadığı görülürken bazı firmalarda ise sistem kurulma aşamasında olduğu ortaya çıktı. Önceleri hedef bazlı performans değerlendirme yapılırken değişen koşullar neticesinde yetkinlik değerlendirmelerinin de de ön plana çıkmaya başladığı görüldü.  Toplantıda, dış kaynaklı bazı firmalar, firmalarının diğer ülkelerde de gerçekleştirdiği uygulamaları küçük değişikliklerle Türkiye'deki organizasyonlarına entegre ettiklerini anlatırken bir çok firma da kendi sistemlerini kurduklarını ya da kurma aşamasında olduklarını belirtti. Performans değerlendirme sistemlerinin kurulma, uygulanma ve kriterleri belirleme aşamasında birçok zorluklarla karşılaşıldığı vurgulanan toplantıda sistemlerin performansı değerlendirecek yöneticiler ve çalışanlara çok iyi anlatılması ve çalışanların eğitimlerle desteklenmesi gerektiğinin ayrıca sistemin başarısının öncelikle yöneticilerin inanmasına bağlı olduğunun altı çizildi.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun