Kariyer 22 EKİM 2008 / 14:38

Perakende Günleri 2008 başladı

Perakende sektörünü biraraya getiren Perakende Günleri 2008, bu yıl değişikliklerle kapılarını açtı.

Perakende sektörünü biraraya getiren Perakende Günleri 2008, bu yıl değişikliklerle kapılarını açtı.


Perakende Günleri 2008 Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda sürpriz bir açılışla başladı. Sektörün önde gelen isimleri Abdullah Kiğılı, Serdar Sunay, Şule Zorlu, Ekrem Akyiğit, Jaklin Güner, Mehmet Nane, Ayşen Zamanpur, Füsun Çevikel, Ayşe Malhan’ın yer aldığı halkoyunları ekibinin Diyarbakır Halayıyla başlayan ve değişik yörelerden oyunların sergilendiği gösterileri açılışta izleyicilerin coşkulu alkışlarıyla karşılandı.


 


Bu yıl 3 bin kişinin katıldığı Perakende Günleri’inde farklı bir uygulama da katılımcıların bu yıl etkileşimli olarak oylarıyla sektörün gündemini belirleyen anketlere katılması. Soysal tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen Perakende Günleri’nin ilk gün konuşmacılarından biri de Apple markasının yaratıcılarından Guy Kawasaki oldu. Katılımcılara perakende sektörü temsilcisi başarıya ulaşma yönünde olarak neler yapabilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunan Kawasaki, perakendeciler olarak şirketlerin kendilerini verdikleri hizmetle tanımlamaları gerektiğini vurguladı. Pazarda rakibe değil müşteriye odaklanmanın şart olduğunu dile getiren ve başarı tavsiyelerini dünyadaki örneklere dayandırarak açıklayan Kawasaki, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mağazanızı niş yapın. Müşterilerinizi inançlılara dönüştürün, kendi gününüzü yaratın ve rakiplerinizi müttefike dönüştürün. Diğer yandan müşterilerin zihinleriyle oynayın. Mesela; mağazasının adını 'Main Enterance' (Ana giriş) koyan örnekler var” diye konuştu. Kawasaki, perakende sektöründe sadece para kazanmanın değil mutlaka müşteri için bir anlam yaratılmasının şart olduğuna da dikkat çekti.


 


Günün bir diğer oturumu olan “Zor Zamanda Sağlam Durmak” oturumunda Derimod’dan Ümit Zaim, Unitim Holding’den Burç Cemiloğlu, Vakko Holding’ten Cem Hakko ve Ayaydın & Miroglio’dan Yalçın Ayaydın tarafından dalgalanma ve gündem değişiklikleri çerçevesinde sektörün önde gelenleri işleri, sorunları ve çözümleri tartıştı.


 


Yarın ise Perakande Günleri 2008, konuşmacı olarak Memory Edge Corporation/ Building Total Recall’un Başkanı ve Kurucusu Bob Gray’i ağırlayacak. Gray, satışa yönelik hafıza geliştirme ve gerekli bilgileri her an kullanıma hazır hale getirebilme gibi teknikleri anlattığı bir dizi çalışmasını katılımcıları ile paylaşacak. Etkinliğin bu yılki diğer konuşmacıları arasında bulunan Pret a Manger Group’un sahibi Sinclair Beecham gençlik ruhunu kaybetmiş rakiplerini hangi “detaylarla” alt ettiğini, Banana Republic’in Kurucusu Mel Ziegler sıradışı başarı hikâyesini, Sex and The City dizisi ve filmi, Marks & Spencer’a özel koleksiyonuyla Emmy ödüllü Kostüm Tasarımcısı Patricia Field, yarattığı “satılabilir dizayn” oluşturmanın ve stil sahibi olmanın inceliklerini, perakende gezgini Howard Saunders da, ürün, marka ve alan yönetimini etkileyen yenilikçi eğilimleri gündeme taşıyacak. Perakende Günleri 2008, 23 Ekim’de son bulacak.


 


www.perakendegunleri.com


 


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun