Kariyer 10 TEMMUZ 2012 / 11:20

Panasonic'in yeni başkanı Kazuhiro Tsuga

Panasonic'in yeni başkanı Kazuhiro Tsuga

Panasonic, Olağan Genel Hissedarlar Toplantısı ve hemen ardından yapılan Yönetim Kurulu ve Denetçiler Kurulu toplantılarının sonucunda şirketin başkanlığına Kazuhiro Tsuga’nın atandığını açıkladı.

Bu atamayla birlikte 33 yıldır şirkette çeşitli görevleri üstlenen Kazuhiro Tsuga, başkanlık görevine gelirken, şirkete dair edindiği bilgi dağarcığını ve yönetim uzmanlığını yeni görevindeki en büyük yardımcısı olarak görüyor. Daha önce özellikle teknoloji yönetiminde görevler alan Tsuga, başkanlık görevinden önce işitsel-görsel ve BT ekipman işinden sorumlu bölümü AVC Networks Company’nin başkanlığını yürütüyordu. Bunun yanı sıra 2008 – 2011 yılları arasında şirketin otomotiv elektroniği işinden sorumlu Automotive Systems kolunda çalışarak şirketin yeni cihazlar, sistemler ve çevre dostu araçlar üretmesini sağlayan vizyonunu oluşturan Tsuga, 2006 yılında da şirketin dijital ağ ve yazılım teknolojisi geliştirme çalışmalarına katılmış ve şirketin Dijital Ağ Stratejik Planlama Ofisi ve Ar-Ge merkezlerini yönetmişti.

Göreve geldikten sonra ilk konuşmasını yapan Kazuhiro Tsuga, kuruluşlarının 100. yılı olan 2018 yılına kadar sektördeki bir numaralı çevreci inovasyon şirketi olmak istediklerini söyledi. Çevreye olan katkılarını ve büyüme hedeflerini bu vizyonla birleştirdiklerini belirten Tsuga, insanı iş faaliyetlerinin merkezine oturttuklarının altını çizdi.

Bu arada, 2006 yılından beri şirketin başkanı olan Fumio Ohtsubo, yeni atamayla birlikte yönetim kurulu başkanı olurken, bir önceki yönetim kurulu başkanı olan Kunio Nakamura da yönetici danışmanı olarak kariyerini sürdürecek.