Kariyer 10 TEMMUZ 2012 / 12:15

Oyun sektöründe kariyer yapmak artık daha kolay

Türkiye'nin online oyun şirketlerinden Joygame, oyuncularını onlar farketmeden araştırarak başarılı olanları işe alıyor. İşe aldığı oyunculara dil, stres yönetimi, proje yönetimi, finansal farkındalık gibi eğitimler vererek kariyer imkanı sunuyor. Oyun oynamak genel olarak boş zamanları değerlendirme aktivitesi olarak değerlendirilse de, bu algı yavaş yavaş yıkılmaya başlıyor. Online oyun şirketi Joygame, kendi oyunları içerisinde başarılı olan oyuncularına iş imkanı tanıyarak, sektör içinde kariyer yapmalarına olanak sağlıyor.

Konuyla ilgili konuşan HR Grup Pazarlama Direktörü Ozan Aydemir, genelde bu tarz oyuncuları hem onore etmek hem de tanışmak için ofislerine davet ettiklerini belirtti. Bu sayede oyuncuları germeden ve belli etmeden iş görüşmesi yaptıklarını ifade eden Aydemir, oyun sektörüne gerçekten gönül veren oyuncuları bünyelerine katarak, birebir ilgilenip hem kişisel gelişimlerinden kariyer gelişimlerine kadar destek verdiklerini söyledi.

Şu ana dek oyun içerisinden çalışan olarak 13 kişiyi işe aldıklarını dile getiren Aydemir, işe alınan oyunculardan 3'ünün oldukça hızla gelişerek birinin topluluk yöneticisi, diğer ikisinin ise yardımcı üretici olarak görevlerine devam ettiğini vurguladı. Oyuncuların mezun oldukları bölümlere göre farklılıklar taşıdığını söyleyen Aydemir, çalışanlarına üniversite dönemlerinde alamadıkları dil eğitimlerini şirketin imkânlarıyla sağladıklarının altını çizdi. Joygame ofisinde her hafta 2’şer gün olmak üzere İngilizce, Korece ve Çince derslerin verildiğini belirten Aydemir, oyuncu çalışanlarının bir yandan dil eğitimlerini tamamlarken bir yandan da stres yönetimi, proje yönetimi, zaman ve öncelik yönetimi, finansal farkındalık gibi farklı eğitim gruplarına dahil olduklarını ifade etti.