Kariyer 11 AĞUSTOS 2010 / 11:44

Oturduğunuz yerden krater avlayın

Google Maps ve benzeri uygulamalarla harita üzerinde dolaşarak keşfedilmemişi keşfedebilirsiniz.

Google Maps ve benzeri uygulamalarla harita üzerinde dolaşarak keşfedilmemişi keşfedebilirsiniz.

Google Earth yardımıyla keşfedilen meteor kraterden günler sonra, Google Maps ve serbest erişime açık bir yazılımın yardımıyla yeni bir krater daha keşfedildi.

Google Maps kullanarak tarama yapan İtalyan fizikçi Amelia Sparavigna, AstroFrac Tool isimli astronomik görüntü işleme programı ve açık kaynak görüntü işleme aracı GIMP’yi kulanarak araştırmalarını derinleştirdi. Fizikçi bu sayede Sudan’ın Bayuda Çöl’ünde 6 mil genişliğinde bir krater keşfetti.

Bayuda Çöl’ündeki bu kraterin oluşmasında meteor etkisinin olup olmadığı henüz onaylanmadı. Ancak bu keşifle birlikte, bolca zamanı olan bir araştırmacının bir yazılım sayesinde yeryüzü krater araştırmasının bir parçası olabileceği gözler önüne serilmiş oldu.

Dünya üzerinde bugüne dek meteor etkisiyle oluşmuş bilinen 175 krater yer alıyor. Bilim insanları kraterlerin bolca bulunduğu çöllerni uzaydan gelen etkileri gözlemlemek için en iyi yer olduğunu söylüyor.

Bu etkileyici çalışmaya katkıda bulunmak için http://impacts.rajmon.cz/IDcontribution.html adresindeki detaylı bilgileri inceleyerek işe başlayabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun