Kariyer 20 AĞUSTOS 2008 / 07:13

Önce Ay’a, sonra Mars’a

ABD’nin başkan adayı Barack Obama, Birleşik Devletler’in uluslararası uzay çalışmalarına öncülük edip astronotlarını tekrar aya göndermek istediğini açıkladı.

ABD’nin başkan adayı Barack Obama, Birleşik Devletler’in uluslararası uzay çalışmalarına öncülük edip astronotlarını tekrar aya göndermek istediğini açıkladı.


The Orlando Sentinel gazetesinin açıklamasına göre Obama başkanlığı kazandığı taktirde uygulamaya sokacağı yedi sayfalık bir uzay politikası hazırladı. Obama, ABD’nin aya yolculuğunu, Mars yolculuğunun öncüsü olarak 2020 yılında gerçekleştirmesini planlıyor. Daha önce uzay mekiği teknolojisi ve yolculuklarının 2010 tarihinde son bulacağı söylenmişti. Bunun gerçekleşmesi halinde Obama ek uzay uçuşları için bütçe ayrılacağının garantisi verdi. Gazete, uzay uçuşlarının Amerika’nın politik, ekonomik, teknolojik ve bilimsel liderliği için önemli olduğunu belirtiyor. Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü ve NASA’nın Kennedy Uzay Üssü’nün bulunduğu Florida eyaletinde bir çok kişi hayatını bu alanla ilgili işlerde çalışarak kazanıyor. Uzay mekiğinin kullanılmaması durumunda sadece Kennedy Uzay Üssü’nde 6.500 kişi işsiz kalacak. Gazete, planın uzay üssünün geleceğini tehlikeye atması gibi bir durumun söz konusu olmadığını gösterdiğine dikkat çekiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun