Kariyer 26 EKİM 2011 / 12:47

Olympus Başkanı istifa etti, kriz devam ediyor

Olympus 700 milyon dolarlık skandalla sarsılıyor

Olympus, başkanı Tsuyoshi Kikukawa’nın istifa ettiğini açıkladı. Şirket şüpheli anlaşmaların incelenmesi skandalıyla sarsılıyor.İstifanın sebebi ise Japonya’nın sermaye piyasaları denetim şirketinin 92 yıllık şirketin şüpheli anlaşmalarını incelemesi ile kapsamı giderek büyüyen bir skandal. Olympus, İngiliz Başkanı Michael Woodford’u 14 Ekim’de kovmuştu ve onu ‘şirketin yönetim stilini ve Japon kültürünü anlamakta başarısız olmakla’ suçlamış, onun görevlerini Tsuyoshi Kikukawa üstlenmişti.

Şirkete 1980 yılında katılan Woodford ise 2008 yılındaki bir satın alma ve diğer bazı anlaşmalar için ödenen yüklü danışmanlık bedelini sorguladığı, Kikukawa’nın da görevden ayrılması baskısı yaptığı için işten çıkarıldığını söyledi.

Olympus skandalı, Japon yönetim sisteminin zayıflığı eleştirileri karşısında tartışmaları alevlendirebilir. Çünkü güçlü bir bağımsız yönetim modelinin eksikliği, sermayenin etkili kullanımını riske atıyor ve hissedar haklarını da kısıtlıyor.

Öte yandan, bu haber şirket hisselerinde düşüşü de beraberinde getirdi. Kikukawa’nın görevine ise Shuichi Takayama getirildi. Şirketin konuyla ilgili detaylı bir basın açıklaması yapması da bekleniyor.

Danışmanlara 687 milyon dolar ödenmişti

Eski CEO Woodford, 2008 yılında tıbbi cihaz üreticisi Gyrus’ın 2,2 milyar dolarlık alımı sırasında danışmanlara 687 milyon dolarlık ödemeyi sorguladığı için işten atıldığını söylemişti. Birleşme bedelinin yaklaşık yüzde 30’u kadar bir bedel satın alma ve birleşme ücretlerinde de bir rekor.

Aylık yayınlanan Facta dergisi, Olympus satın alma ve birleşme anlaşmalarını eleştiren haberine Ağustos sayısında yer vermiş, bu da ülkede sermaye piyasası kurulunun Olympus’u daha da yakından izlemesine neden olmuştu. Ancak şu anda ne sermaye piyasasından ne de Olympus’dan bir yetkili yorum yapmaya yanaşmıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun