Kariyer 07 OCAK 2013 / 15:59

Oksijen Ar-Ge yeni merkezine taşındı

Oksijen Ar-Ge yeni merkezine taşındı

Oksijen Ar-Ge’nin İTÜ Arı Teknokent’teki yeni merkezi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr.Tayfun Acarer ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray’ın katıldığı törenle açıldı. 

İki yıl önce Vodafone’un tüm dünyadaki operasyonlarına inovasyon hizmeti vermek üzere “Küresel İnovasyon Merkezi” seçilen Oksijen Ar-Ge, İTÜ Arı Teknokent’te 2,5 milyon liralık yatırımla hayata geçirilen yeni merkezine taşındı. Oksijen Ar-Ge’nin 2 bin 500 metrekarelik ve yeni merkezinin açılışını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray yaptı.

Yılda ortalama 400 proje geliştiren ve Türkiye’den yurtdışına teknoloji ihraç eden Oksijen Ar-Ge, son bir yıl içinde istihdamını yüzde 30 oranında artırarak 308 çalışana ulaştı. Bugüne kadar 4 farklı merkezde faaliyet gösteren Oksijen Ar-Ge, çalışmalarını bundan böyle tek bir çatı altında gerçekleştirecek.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Dünyanın ekonomik varlığı giderek batıdan doğuya doğru kayıyor, gelişmekte olan ülkelerde ise ivme giderek artıyor. Ülkemiz ise bu sürecin tam ortasında yer alıyor. Bir taraftan dünyanın nüfusu orantısız bir biçimde artmaya devam ediyor ve doğal kaynaklar giderek daha kısıtlı hale geliyor. Küresel rekabetin artmasıyla birlikte bu yeni dünyada verimlilik ve inovasyonun da önemli bir rol kazanıyor. Tüm iş dünyası ve ekonomiler daha fazla verimlilik ve inovasyon üretmeye konsantre oluyor. Mobil iletişim ve teknolojiler de ülke ekonomilerine ve işletmelerin ekonomisine bir çarpan etkisi sağlayarak inovasyon yarışında bir avantaj sağlıyor“

Açılış töreninde konuşan BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer şunları söyledi;
“10 sene öncesinde sadece mobil operatör şirketi olarak tanıdığımız Vodafone, şu anda 308 tane Ar-Ge elemanı çalıştıran, mühendislerinin tamamı Türk olan ve yılda 400’den fazla proje üreten bir Ar-Ge merkezine sahip bir şirket haline geldi. Oksijen Ar-Ge’nin Vodafone grubu içerisinde küresel inovasyon merkezi olarak görülmesi takdire şayandır. Öncelikle Oksijen Ar-Ge’nin başarısı için takdir edilmesi gereken biri varsa o da Serpil Timuray’dır. Şu anki yönetimle birlikte Oksijen Ar-Ge Türkiye için bir gurur kaynağı haline gelmiştir. Türkiye’de Ar-Ge sektörü son 7-8 yılda büyük bir ivme kazanmıştır. Ar-Ge’nin bilişim sektörünün itici gücü olduğuna ve bilişim sektörünün de tüm sektörlerin itici gücü olduğuna inanıyorum. Türkiye’de Ar-Ge merkezlerinin aynı Oksijen Ar-Ge gibi şehir merkezlerinde ulaşımın kolay olacağı ve kalifiye elemanların daha kolay istihdam edileceği yerlerde olmalıdır. Oksijen Ar-Ge, Türkiye’de Ar-Ge’ye çok büyük destekler verdi. İnanıyorum ki desteği devam edecektir. Destek veren herkese şükranlarımızı sunuyoruz”

Oksijen Ar-Ge Genel Müdürü Arda Özgün de konuyla ilgili şöyle konuştu;
“Oksijen, bundan 2 yıl önce Vodafone Grubu’nun Küresel İnovasyon Merkezi seçildi. Böylelikle ürettiğimiz teknolojilerin kalitesini, mükemmelliğini global ölçekte tescillemiş olduk. Bu unvanı almak için çok çalıştık, birçok ilki gerçekleştirdik. SMS’e Türkçe karakterler kazandırılması ve GSMA standartlarına ilk bölgesel dil olarak kazandırılması, Türkiye’nin ilk hibrit tarife modeli, ilk ‘Ring Back Tone’ uygulaması, ilk MMS servisi, Avrupa’da ve Türkiye’deki ilk ‘Mobile Video Streaming’ ve ‘Ses Tanımalı Mobil Servisler’ uygulamaları, bu ilklerden sadece birkaçı. Global Ar-Ge merkezi olmamız sayesinde Vodafone’un 30’u aşkın ülkedeki 400 milyonun üzerinde abonesi için teknoloji üretiyoruz. Çoğu Türkiye ve dünya mobil iletişim piyasaları için yeni kapılar açan çözümlerimizi Vodafone’un faaliyet gösterdiği tüm ülkelere ihraç ediyor olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Sadece ürün değil, bilgi de ihraç ediyoruz. Vodafone Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi olarak, Türkiye mobil iletişim sektörünün ufkunu genişletiyor, uluslararası inovasyon standartlarının belirlenmesine katkı sunuyoruz. Telekomünikasyon alanındaki yenilikçi alanlar olan M2M, NFC gibi konularda da inovatif servisler geliştiriyoruz. Yılda 400’ün üzerinde proje tamamlıyoruz. Yani ortalama olarak yılın her günü bir proje tamamlıyoruz ve bunlardan 100’ü büyük projelerden oluşuyor. Yani her gün yaklaşık 300 sayfalık bir kitap dolduracak kadar kod yazıyoruz. Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz projeler, bundan sonra yaratacağımız bilginin ve yazacağımız kitapların teminatıdır diyoruz”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun